Scroll Top

Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’da Filistinlilere saldırdı

Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere saldırdı

Yahudi yerleşimciler Filistinlilere saldırmaya devam ediyor. Filistinli aktivist Cihad el-Kak AA muhabirine saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Cihad el-Kak, Yahudi yerleşimcilerin Ramallah’a bağlı Kefr Malik Beldesinde Filistinli çiftçilere taş ve sopalarla saldırdığını bildirdi. Ayrıca Yahudi yerleşimcilerin havaya ateş açtıklarını söyledi. Kak, Filistinli çiftçilerin tarlalarını ekmek için bölgeye gitmeye çalıştıkları sırada yerleşimcilerin saldırısına uğradıklarını ifade etti ve 3 Filistinli çiftçinin çeşitli şekillerde yaralandıklarını söyledi. Kak İsrail askerlerinin olayın büyümemesi için iki taraf arasına girdiğini belirtti. İsrail askerlerinin göz yaşartıcı gaz ile ses bombası kullandığını kaydetti. Son haftalarda, Kefr Malik Beldesi’nde Yahudi yerleşim birimi inşa edilmesiyle beraber bölgedeki İsrail askerleri korumasındaki Yahudi yerleşimciler ile Filistinli sakinleri arasında sık sık arbede yaşanıyor.

Yahudi yerleşimciler Filistinlilere karşı hak ihlali yapıyor

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, İsrail’in Filistinlilere yaptığı hak ihlallerine ilişkin açıklama yapmıştı. Mladenov, “İsrail’in bu kabul edilmez, korkunç olayla ilgili ivedilikle bağımsız bir şekilde inceleme yapması gerekir” diye konuşmuştu. Mladenov, özellikle çocukların uluslararası hukuka göre özel koruma hakkına sahip olduklarını hatırlatıp şiddetten korunmaları gerektiğini belirtmişti. İsrail güçlerinin zulmü yetmetmiş gibi Yahudi yerleşimciler de Filistinlilere zulmediyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilerin haklarını ellerinden almaya çalışıyor. Filistinlilere nefes aldırmıyorlar. Filistinlerin bahçelerini yakıp yakıyorlar. Tek geçim kaynaklarını ellerinden alıyorlar.

israil yahudi fiilstin

Yahudi yerleşimciler Filistinlilere nefes aldırmıyor

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı şeria’da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar. 27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

 

Benzer gönderiler