Scroll Top

Buğdayda beklenti en az 20 milyon ton

bugdayda_rekolte_beklentisi_en_az_20_milyon_ton_1557994376_206

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy, “Bu yıl buğday ekim alanlarının geçen seneye göre yüzde 5 azalmasına rağmen buğday üretiminde yağışlar sayesinde en az 20 milyon ton rekolte bekliyoruz.” dedi.

Bu yıl boyunca elde edilen buğdayın toplamının 20 milyon ton olması bekleniyor. Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy, “Bu yıl buğday ekim alanlarının geçen yıla göre yüzde 5 azalmasına rağmen buğday üretiminde yağışlar sayesinde en az 20 milyon ton rekolte bekliyoruz.” dedi.

Dünyanın en çok un ihracatını kendilerinin yaptığını vurgulayan Ulusoy, burada üretim kapasitesinin yüksek olmasının, kurumsal üreticilerin bulunmasının, yüksek buğday üretiminin yapıldığı Rusya gibi ülkelere yakın konumda bulunmanın etkili olduğunu söyledi.

Ayrıca Türkiye’nin yüksek ihracat kabiliyetinin bulunduğunun altını çizen Ulusoy, olumlu tüm şartların yıllar içerisinde yükselen bir grafik oluşturduğunu belirtti.

Ulusoy, buğday alarak onu una çevirdiklerini ve katma değerli sattıklarını belirterek, geçen yıl sadece undan 1 milyar 50 milyon dolar gelir elde edildiğini, bunun dışında bulgur, makarna, bisküvi gibi yüksek katma değerli ürün ihracatının da gerçekleştirildiğini söyledi.

Benzer gönderiler