Muhalefetin kabullenmediği gerçekleri Fransız medyası yazdı

29

Fransız haber sitesi Aleteia’da “Türkiye geri döndü” başlıklı bir makale yayımlandı.

Türkiye’nin gücünü öven haber sitesi, “Türkiye yeniden saygı ve korku uyandırıyor. Avrupa ülkeleri ise bunun aksine daha az saygı ve korku uyandırıyor. Bugün Avrupa ülkeleri Türkiye’yi güçlü kılan demografi, kültürel ve dini kimlik ile güç-medeniyet açısından zayıflar” ifadelerine yer verdi.

Fransız haber sitesi, Türkiye’nin Osmanlı zamanındaki Akdeniz emellerini yenileyerek güç göstergesinde bulunduğunu yazdı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına geldiği günden bu yana Türkiye’nin geçirmekte olduğu dönüşümün dikkate değer olduğu kaydedilen makalede şu yorumda bulunuldu:

“Bu ülke bir şekilde kendi medeniyet ve dini temellerini yeniden keşfetme, Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihsel anlatısının bağlarını yeniden kurma sürecinde. Denizlerdeki anlaşmazlığının ötesinde, bu boyutun da Avrupa ülkeleri tarafından ciddiye alınması gerekir.”

Türkiye’de kişi başına düşen gayri safi milli hasılanın iyi bir seviyede olduğu ve ülke borçlanmasının ölçülü tutulduğu hatırlatılan yazıda, “Türkiye, önemli bir askeri güç. Bu büyük ülke giderek tarihine, kültürüne ve dini İslam’a bağlı bir güç-medeniyet haline geliyor” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa’nın Europe 1 Radyosuna katılarak Fransa’nın Türkiye’ye yönelttiği eleştirilerin yanlış olduğunu hatırlattığını anlatan makalede, “Dünyanın varlığından bu yana tüm ulusların yaptığı gibi, Türkiye’nin rahatlıkla anlaşılacak şekilde çıkarlarını koruduğunu söyleyebiliriz” ifadelerine yer verildi.

Makalede, Fransa’nın “Türkiye’nin Akdeniz emellerini bozmak için tarihi müttefiki Yunanistan’ı, yine kendi çıkarları doğrultusunda desteklemeyi seçtiği” ifadeleri kullanıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin