Harvard Üniversitesi’nde çalışan profesör Çin’e casusluk yaptığı için tutuklandı

26

Çin’de başlayan koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken ABD’den gelen bir haber dikkatleri çekti. ABD’nin alanında en başarılı akademisyenlerinden biri olan Harvard Üniversitesi Profesörü Dr. Charles Lieber ve iki Çin vatandaşının ABD tarafından tutuklandığı ortaya çıktı.

ABD Adalet Bakanlığının açıklamasına göre

2008’den beri Harvard Üniversitesi’nde nanobilim alanında uzmanlaşmış Lieber Araştırma Grubunun Baş Araştırmacısı olarak görev yapan Dr.Lieber, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden 15.000.000 $ ‘dan fazla hibe fonu aldı.

Bu hibelere, göre Lieber’in ABD’ye yabancı hükümetlerin veya yabancı kuruluşların mali desteği de dahil olmak üzere önemli yabancı mali çıkar çatışmalarının açıklanmasını gerekiyordu.

Lieber Harvard Üniversitesi’nden habersiz  Çin’deki Wuhan Teknoloji Üniversitesi’nde (WUT) “Stratejik Bilim Adamı” oldu ve 2012’den 2017’ye kadar 2017’den itibaren Çin’in Bin Yetenek Planında sözleşmeli bir katılımcıydı.

Bu yetenek programları, Çin denizaşırı yetenek ve yabancı uzmanlarını bilgi ve deneyimlerini Çin’e getirmeye ve bireyleri özel bilgileri çalmak için ödüllendirmeye teşvik ediyor. Lieber’in üç yıllık Bin Yetenek sözleşmesi uyarınca, WUT, Lieber’e ayda 50.000 ABD Doları ödedi, 1.000.000 Çin Yuanına kadar (yaklaşık 158.000 ABD Doları) yaşam masrafları ödedi ve ona WUT’ta bir araştırma laboratuvarı kurması için 1,5 milyon dolardan fazla para verdi.

Çin’den gelen bu maddi desteğe karşılık Lieber, “uluslararası işbirliği projeleri ilan ederek, genç öğretmenler ve doktora yetiştirerek WUT için“ yılda en az dokuz ay ”çalışmak zorunda kaldı. uluslararası konferanslar düzenleyen öğrenciler,

Charles Lieber ile yakalanan isimlerden biri olan Yanqing Ye’nin, ABD’ye vize başvurusu sırasında kendisini öğrenci olarak tanıttığı ancak Çin Halk Cumhuriyeti ordusuna mensup bir asker ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) üyesi olduğu ortaya çıktı.

Tutuklanan üçüncü isimse ABD’de Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nde kanser araştırmaları yapan Zaosong Zheng oldu. Zheng, Çin’e giden uçakta valizin içindeki gizli gözenekte 21 şişe içindeki biyolojik araştırma sonuçları ile yakalandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin