FETÖ’cülerin işkenceyle askeri okuldan attığı öğrenci pes etmedi

anayasa mahkemesi

Hava Harp Okulu’ndan ayrılması için FETÖ’nün domuz bağından dayağa kadar türlü işkencelerine maruz kaldığı gerekçesiyle hukuk savaşı başlatan askerî öğrencinin mücadelesi, Anayasa Mahkemesinde karşılık buldu.

TBMM Dilekçe Komisyonu, 2012’de kurduğu bir alt komisyonla askerî okullarda FETÖ’cü subayların uyguladığı mobbing ve kötü muamele dolayısıyla okuldan ayrılmak zorunda kalan öğrencileri dinledi.

2011’de Hava Harp Okulu’ndan atılan Bayram Tuğrul Yıldırım da Komisyona başvurarak şikayetlerini anlatan öğrenciler arasında yer aldı.

FETÖ’cü komutanlardan psikolojik ve fiziksel şiddet gördü

Öğrenci Bayram Tuğrul Yıldırım, askerî lisede “alay onur sekreteri” yani okulun öğrenci teşkilatında önde gelen bir konumda olduğunu belirterek buna rağmen amirlerinin disiplinsiz ve emir-komutaya uymada yetersiz olduğu yönünde kanaat bildirdiğini belirtti.

Bunun bir tür fişleme olduğunu, doktor raporu olmadan kendisine psikolojik sorunu varmış gibi yaklaşıldığını anlatan Yıldırım, bir binbaşı ve beraberindeki beş teğmen ile bir yüzbaşının kendisine domuz bağı yaptığını, başına çuval geçirdikten sonra dövdüklerini, ayrılması yönünde baskı kurduklarını ifade etti.

Yıldırım, ayrılmamak için direnmesi üzerine muaf olduğu İngilizce dersinden kopya çekmiş gibi gösterilerek Hava Harp Okulu’ndan Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla atıldığını kaydetti.

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu

Kendisi gibi bu tip faaliyetlere katılmayan veya katılmayı reddedenlerin ileriki dönemlerde “mobbing” yöntemiyle ayrılmaya zorlandığını da ifade eden Yıldırım, yürüttüğü hukuk mücadelesinden sonuç alamayınca Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Yıldırım, başvurusunda, bazı subay ve öğrencilerin diğer öğrencilere Hava Harp Okulu’ndan ayrılmaları için insan onuruna aykırı sistematik davranışlarda bulunmasıyla başlayan ve düzmece disiplin cezalarıyla okuldan ihraçla sonuçlanan süreçte kötü muamele yasağının ihlal edildiğini iddia etti.

Bayram Tuğrul Yıldırım’ın başvurusunu inceleyen Anayasa Mahkemesi, Yıldırım’ın kötü muamele yasağının usul boyutunun ihlal edildiğine karar verdi. Yüksek Mahkemenin gerekçesi daha sonra yazılacak.

Benzer gönderiler