Scroll Top

FETÖ’nün TSK yapılanmasında 90 şüpheli gözaltına alındı 51’i aranıyor

FETÖ operasyonu

Fetullahçı Terör Örgütünün TSK yapılanmasına yönelik operasyonlarda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda 2 ayrı operasyonda toplam 141 şüpheli için gözaltı kararı verildi.

Operasyonların ilki gece saatlerinde başladı.  Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasında oldukları iddiasıyla haklarında gözaltı kararı verilen ve aralarında 5 muvazzaf askerinde bulunduğu 76 kişinin yakalanması için eş zamanlı operasyon başlatıldı. Şüphelilerden 59’u gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen soruşturmada örgüt içi haberleşme amacıyla ”örgüt imamı” tarafından ankesör veya sabit hatlardan arananların tespit edildi. Buna itirafçı beyanları ve yapılan teşhisler de eklenince aralarında muvazzaf, emekli, ihraç ve istifa eden askerlerinde bulunduğu 76 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

İstanbul merkezli 2. Operasyon

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı emriyle gerçekleştirilen 2. Operasyonda TSK içindeki mahrem yapılanma içinde yer alan 47 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Gözaltı kararı verilenler arasında kapatılan askeri okul öğrencisi 43 kişi ve ihraç edilen, emekli astsubaylar da yer alıyor.

Şüphelilerden birinin İrlanda’da yaşadığı tespit edilirken diğer şüphelilerin dağılım şu şekilde: İstanbul’da 24, Ankara’da 3, İzmir’de 4, Kahramanmaraş’ta 3, Sakarya’da 2, Zonguldak’ta 2 ve Samsun, Kırıkkale, Kayseri, Düzce, Bursa, Isparta, Adana ve Tekirdağ’da birer kişi.

Benzer gönderiler