Scroll Top

Makedonya FETÖ’nün gazetesine para desteği

zaman-gazetesi

Makedonya’nın İletişim, Hesap Verilebilirlik ve Şeffaflıktan Sorumlu Devlet Bakanı Robert Popovski, dün düzenlenen basın toplantısında, 2018 yılında basım ve dağıtım desteği verilen medya kuruluşlarını açıkladı.

Basın toplantısında FETÖ iltisaklı “Zaman Makedonya” gazetesine basım ve dağıtım desteği verildiği bildirildi. Makedonya’da yayın yapan “Zaman Makedonya” gazetesinin hazırlanan program çerçevesinde 903 bin 92 Makedonya dinarı (yaklaşık 14 bin 670 avro) destek aldığı ifade edildi.

Büyükelçilik kınadı

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği, ülkedeki yazılı medyalara yönelik maddi destek kapsamında örgüt iltisaklı “Zaman Makedonya” gazetesine de destek verilmesini şiddetle kınadı.

Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamada, 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişiminin faili FETÖ’nün yayın organı “Zaman Makedonya” gazetesinin, Makedonya hükümetinden maddi destek almasının kabul edilebilir olmadığı belirtilerek, şunları kaydetti: “Bağımsızlığından itibaren birçok alanda desteklediğimiz Makedonya hükümetine, Türkiye ile dost ve kardeşlik ilişkilerini göz önünde bulundurarak bu yönde atılması gereken tüm adımları atma çağrısında bulunuyoruz.”

Makedonya Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı Beycan İlyas ise gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, Başbakan Zoran Zaev ile bugün gerçekleştireceği görüşmede bu konuyu da kendilerine aktaracağını ifade etti.

Partililerle de konuyu istişare edeceklerini ve gereken tepkiyi vereceklerini kaydeden İlyas, “Bu şüphesiz ki susulacak bir mesele değil. FETÖ organizasyonunun yayın organı olan Zaman’a, özellikle Makedonya vergileriyle, bizim vergilerimizle bir şekilde destek çıkılması kabul edilebilir bir mesele değildir.” diye konuştu.

Hükümeti oluşturan koalisyona katılmalarının en büyük sebeplerinden birinin de “kırmızı çizgi” olarak nitelendirdikleri FETÖ ile mücadele olduğunu bildiren İlyas, konunun tepkisiz kalacak bir mesele olmadığını vurguladı.

Makedonya hükümetinin ikiyüzlülüğü Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç da Makedonya Türklerinin milli refleksi ve vicdanı olarak hükümetin bu iki yüzlülüğünü kabul etmenin mümkün olmadığını söyledi.

Saraç, şunları kaydetti: “Çok samimi ve net olarak söylüyorum, bu Makedonya hükümetinin iki yüzlülüğüdür. Biz de Makedonya Türklerinin milli refleksi ve vicdanı olarak kınıyoruz ve hükümeti gerçek manada göreve davet ediyoruz. Dost ve kardeş bir ülke olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı böyle çifte standart uygulanmasını asla kabul etmeyiz. Bu konuda gücümüz yettiği kadar yapılması gereken ne varsa yapacağız.”

Benzer gönderiler