Engellilerin hayatını kolaylaştıracak “Erişilebilirlik Değerlendirme Modülü” hazırlandı

806x378-aile-calisma-ve-sosyal-hizmetler-bakanligi-duyurdu-1-temmuzda-basliyor-1593073947040

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm kurumların belirlenen standartlara göre çalışmalarını yürütmesi, bu alanda fiziksel, dijital ve zihinsel dönüşümün sağlanması ve erişilebilirlik kültürünün oluşturulması için 2020’yi  “Erişilebilirlik Yılı” olarak ilan etti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, tüm şehirleri engelli vatandaşlara tamamen erişilebilir kılmak ve sosyal yaşama katılımlarını arttırmak için  Erişilebilirlik Değerlendirme Modülünü (ERDEM) hayata geçirdi. Bakanlık, ERDEM ile erişilebilirlik konusunda farkındalığı arttırmayı, erişilebilirlik için gerekli düzenlemeleri kolayca tespit etmeyi ve ‘erişilebilirlik belgesi’ alınmasını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Modülde, Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Formlarında bulunan temel erişilebilirlik soruları yer alıyor. 10 bölümden oluşan modülde toplamda 281 soru bulunuyor. Bu sorulara “Evet” veya “Hayır” şeklinde cevap veriliyor. Kurumun bahçesinden ofisine kadar tüm alanlarla ilgili sorular cevaplandıktan sonra sistem “Erişilebilirlik Raporu” oluşturuyor.

Kurum veya şahısların kendi binalarına yönelik dolduracakları form sayesinde binaların erişilebilir hale getirilmesi için yapılması gerekenler doğru olarak belirlenebiliyor. Modül tarafından üretilen yapı ile ilgili erişilebilirlik raporu, kurum/kuruluş/kişilere erişilebilirlik tadilatlarını planlamaları için olanak sağlarken; sonradan ek maliyetin oluşması da önlenmiş oluyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın