Hindistan’da Allahabad kentinin adı değiştirildi

23

Uttar Pradeş Eyaleti yerel hükümetinin lideri Hindu milliyetçisi vaiz Yogi Adityanath, Allahabad kentinin adının Prayagraj olarak değiştirilmesi kararını onayladı.

Hindistan’ın kuzeyindeki Allahabad kentinin adı, milliyetçi Hindu gruplarının yıllar süren baskıları sonunda Prayagraj olarak değiştirildi.

Babür İmparatoru Ekber Şah, asıl adı Prayag olan kente 1583’te İlahabad adını vermişti. Daha sonra oğlu Cihan Şah, kentin adını Allahabad olarak değiştirdi.

Hindistan’ın en kalabalık eyaleti olan Uttar Pradeş’teki yerel hükümet, isim değişikliğine ilişkin düzenlemeyi bugün onayladı.

Kentin yeni adı Sanskritçe’de “Adak yeri” anlamına geliyor. Hindu inancına göre evrenin yaratacısı, ilk adağını kentte Ganj, Yamuna ve Sarasvati nehirlerinin buluştuğu noktada sundu.

Eyaletin Başbakanı Hindu milliyetçisi vaiz Yogi Adityanath, muhalefet partilerinin tepkisine neden olan kararı, çoğunluğun isteği üzerine aldıklarını söyledi. Adityanath, “Bu karara itiraz edenler, tarihimizi ve geleneklerimizi hiç bilmiyorlar demektir” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin