Scroll Top

Türkiye Müslüman olduğu için AB’ye alınmıyor

Aliyev

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne alınmamasının büyük bir adaletsizlik olduğuna vurgu yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye’nin Müslüman olduğu için AB’ye üye yapılmadığı tespitinde bulundu.

Ülkesindeki ulusal kanallarda 2019 yılını değerlendiren Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Avrupa Birliği’ni eleştirdi. İngiltere’nin AB’den çıktığını, AB’li liderlerinden genişlemeye karşı durduklarını dile getiren Aliyev, Türkiye örneğini verdi. Türkiye’ye çok geride olan ülkelerin AB üyesi yapıldığına dikkat çeken Aliyev, ortada büyük bir adaletsizliğin bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

Azerbaycan’ı da kabul etmezler

“Türkiye’nin AB ile imzaladığı anlaşmanın üzerinden yıllar geçti. Fakat sonraki adımlar sonuç verdi mi? Tabii ki hayır. Bu da büyük adaletsizliktir. Bazı eski Sovyet ülkeleri AB’ye girdi. Onlar Türkiye’den daha mi gelişmiş ülkeler? Hayır. Onlar AB’ye üye olmak için daha mı hazırlıklıydı? Hayır. Peki, onları neden kabul ettiler ama Türkiye’yi kabul etmediler? Sorunun cevabı bellidir. Çünkü Türkiye Müslüman ülkesidir. Şimdi bunu açıkça söylüyorlar. Daha önce bazı bahaneler getiriyorlardı, şimdi ise gizlemiyorlar. Müslüman ülkesi olduğu için Türkiye’yi AB’ye almıyorlar. Bu durumda Azerbaycan’ı da kabul etmezler. Diyelim ki yarın bize dediler ki gelin üye olun. Bu bize gerekli mi. Kesinlikle hayır.”

Benzer gönderiler