Vatikan’ın sapkın yüzü tekrar gündeme geldi

francesco

Vatikan’da sular durulmuyor. Vatikan’ın 3 numaralı ismi olan Hazine Bakanı ve Avustralya Kardinali’nin ülkesinde çocuk taciziyle suçlanması ve Papa’nın Meksika’da tecavüzle suçlanan rahipleri affetmesi Vatikan’a yönelik eleştirilerin sertleşmesine neden olmuştu.

Vatikan Hazine Bakanı George Pell ülkesinde çocuk taciziyle suçlanıyor.

Vatikan’ın gizli belgelerini yayınladığı gerekçesiyle daha önce mahkemelik olan İtalyan gazeteci Gianluigi Nuzzi’nin, yeni yazdığı “The Original Sin” adlı kitabı Vatikan’a yönelik eleştirleri daha da arttıracak.

Kitapta, papaz okulunda yaşanan eşcinsel ilişkiler de dahil olmak üzere Vatikan’da bir sürü gizli sapkın günahın işlendiği iddia ediliyor. Kitap ayrıca Vatikan’ın en büyük gizemlerinden biri haline gelen 1983 yılında Vatikan çalışanının kızı olan 15 yaşındaki Emanuela Orlandi’nin kaybolmasını da araştırıyor.

İtalyan yazar,  Vatikan’ın medyada sürekli üretilen dedikodu ve spekülasyondan duyulan rahatsızlık nedeniyle 2011 yılında İtalyan savcılarıyla gizli olarak diyaloğa geçtiği iddia ediliyor. Böylece Vatikan’ın homoseksüel altkültürünün açığa çıktığı belirtiliyor. Kitabında tanıklara da başvuran Nuzzi, eski eşcinsel bir papaz okulu öğrencisinin, şimdi rahip olan bir yetişkinin yatakhanesine gelerek oda arkadaşıyla eşcinsel ilişkiye girdiğini aktardığını iddia etti.

Azize Terasa banka batıracak kadar “yoksul”muş

Nuzzi kitabında ayrıca skandallarla dolu Vatikan bankasını da inceliyor. Papa 6. Jean Paul ile Papa 2. John Paul’ün ve onların özel sekreterlerinin adına milyonlarca dolarlık hesaplar olduğunu iddia eden Nuzzi, Vatikan’da ayrıca Papaların reform yapmasını engelleyen derin devleti de tartışıyor. Rahibe Teresa’nın banka hesabına da yer veren kitapta, “yoksul” Teresa’nın inanılmaz miktarda parası olduğunu, parasını çektiği takdirde Din İşleri Enstitüsü olarak bilinen bankanın batabileceği aktarılıyor.

Rahibe Terasa.

Vatikan Bankası’nda yolsuzluk iddialarını gün yüzeyine taşıyan iki gazeteci Nuzzi ve Emmanuele Fittipaldi 2015’te Vatikan mahkemesi tarafından sorgulanmış ve 8 ay süren mahkemenin ardından haklarında cezai soruşturmaya yer olmadığı kararı verilmişti. Nuzzi, gerçekleştirdiği basın toplantısında, avukatlarının kitabın kopyasını Vatikan’ın ceza savcısına elden teslim ettiğini açıkladı. 16 Kasım’da piyasaya çıkan Original Sin’in yayınlanmasının ardından Vatikan tarafından henüz bir açıklama yapılmış değil.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın