Scroll Top

Fransa’da küstah afiş: “Köpekler ve başörtülü kadınlar giremez!”

fransa-basortulu-kadin-denize-girmesi-yasak

Fransa’da Yüksek Mahkeme geçen yıl izin alınmadan yapılan yasaklamaları yasa dışı olarak kabul edeceğini duyurmuştu. Ancak Fransa’nın Lorette bölgesinde yeni uygulanan ve kapıya konulan yasak listesi, yeni bir tartışma yaratacak gibi görünüyor.

Fransa’nın Lorette kentinde yeni açılan bir havuzun kapısına konulan uyarı panelinde başörtülü kadınların girişinin yasak olduğunun belirtilmesi tartışmalara neden oldu.

Havuzun demir kapısına asılan uyarı panelinde köpek, alkol ve futbol topu işaretleri konularak bunların yasak olduğu belirtildi. Yasak olanlar arasında başörtülü kadın figürü de yer aldı.

Yetkililer web sitelerinde havuz kurallarını hatırlatarak havuza girmek için en fazla bir ya da iki parçadan oluşan yüzme kıyafetine izin verildiği yazıldı. Bu kurallara uymayanların havuzun olduğu bölgeden uzaklaştırılacağı uyarısı yapıldı.

Söz konusu yasak Fransa’da sosyal medyada tepki çekti.

Geçen yıl aynı kentin belediye başkanı şehir genelindeki reklam panellerine ‘Ramazan ayı sessiz ve gösterişsiz şekilde geçmeli’ yazılı afişler astırdığı için yine tartışmaların odağında yer almıştı.

Benzer gönderiler