İsveç’te Türk kökenli aday Türkiye’yi kötülemediği için ihraç edildi

5b7e61ea67b0a8143c488ae4-650x450

İsveç’te Türk kökenli milletvekili adayı Mikail Yüksel, ”Türkiye aleyhine konuşmadığım ve babamın eski MHP Kulu Belediye Başkanı olması bahane edilerek ihraç edildim.” dedi.

İsveç’te 9 Eylül’de yapılacak genel ve yerel seçimlere sayılı günler kala Türk kökenli politikacı Yüksel, sağ Liberal Merkez Partisi’nden ihraç edildi.

Göteborg birinci sıra milletvekili adayı olan Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Türkiye aleyhine konuşmadığım ve babamın eski MHP Kulu Belediye Başkanı olması bahane edilerek ihraç edildim.” diye konuştu.

Yüksel, ”Konya’nın Kulu ilçesinde İsveç’te yapılacak seçimler için sandık kuruldu. Birçok Kululu hemşehrimin izinde olması nedeniyle Kulu’da da seçim kampanyası yürüttüm. Maalesef seçim kampanyası terör örgütü PKK ve Türkiye karşıtı lobisini rahatsız etti. Beni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın borazanı olmakla suçladılar.” ifadelerini kullandı.

Kendisinin özellikle Türkiye aleyhinde konuşmaya zorlandığını anlatan Yüksel, Ermeni iddialarına ilişkin açıklama yapma konusunda baskı gördüğünü belirtti. Yüksel, geçmişini saklamadığını ve babasının siyasi geçmişini de parti yönetimiyle paylaştığının altını çizdi.

Bu bilgiler ışığında aday olmasında bir sakınca olup olmadığını sorduğunu aktaran Yüksel, “Partim de bana hiçbir sorun olmadığını ve aday olabileceğimi söylemişti. Suçlamalar geldiği takdirde beni savunacaklarını söylemişlerdi. Ama maalesef sözlerinde duramadılar.” değerlendirmesinde bulundu.

Yüksel, bilgileri partisiyle paylaştığına ilişkin elinde belgeler olduğunu da kaydetti.

Benzer gönderiler