Scroll Top

Papa, protestolarla karşılandığı İrlanda’dan özür diledi

Dlmu8sRU0AAJU2k

Sürekli ortaya çıkan çocuk tacizi skandallarıyla zor durumda kalan Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, İrlanda’da af diledi.

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, İrlanda’daki iki günlük ziyaretinde Katolik Kilisesi’ne bağlı kurumlarda yaşanan çocuk tacizi skandallarına ‘sessiz kaldığını’ söylediği Katolik liderler adına af diledi.

Roma dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Papa, kendisini yıllardır cinsel istismara göz yummakla suçlayan eski ABD Başpiskoposu Carlo Maria Vigano’nun iddialarıyla ilgili yorum yapmayı ise reddetti.

Vigano, ABD basınında yer alan ve onu istifaya çağıran 11 sayfalık mektubunda Papa’yı 2013 yılında Katolik Kilisesi’nin ABD’deki en önemli isimlerinden biri olan Kardinal Theodore McCarrick’in çocuk taciziyle ilgili iddialar konusunda bilgilendirdiğini ancak Papa’nun harekete geçmediğini öne sürmüştü.

Theodore McCarrick Temmuz ayında istifaya zorlanmıştı.

Papa, Vigano’nun iddialarıyla ilgili tek kelime bile etmeyeceğini söyledi.

İki günlük ziyaretinin sonunda başkent Dublin’deki Phoenix Park’ta 300 bine yakın kişinin katıldığı bir ayini yöneten Papa, burada “İrlanda’da yaşanan güç istismarı ve cinsel istismarlar” için Katolik dünyasından af dilemişti.

Papa’nın ayini sırasında birkaç kilometre ötede protestolar düzenlendi. Protestocular, Vatikan’ı çocuk tacizini önlemek ve cezalandırmak için gerekli adımları atmamakla suçladı.

Bir Papa tarafından İrlanda’ya yapılan son ziyaret bundan 39 yıl önce, henüz bu ülkedeki kilise görevlilerinin çocuk tacizi skandalları patlak vermemişken yapılmıştı.

Papa Francesco ise, Dünya genelindeki 1.2 milyar Katoliğin ruhani lideri ve aynı zamanda Vatikan Şehir Devleti Başkanı.

Ziyaret bu nedenle kiliselerdeki taciz skandalları sonrası tarihi bir anlam taşıyordu.

“Kilise başarısız oldu, utanç duyuyorum”

Papa, ziyaretinin ilk gününde İrlanda Başbakanı (Taoiseach) Leo Varadkar ile birlikte Dublin Şatosu’nda bir konuşma yapmış, çocuk tacizi skandallarını “iğrenç suçlar” diye niteleyerek, bunlardan “acı ve utanç” duyduğunu söylemişti.

Papa, “İrlanda’da kilise üyelerinin, korumakla ve eğitmekle yükümlü oldukları çocuklara yönelik tacizinin yarattığı ağır skandalı görmezden gelemem. Kilise yetkililerinin – piskoposların, üst düzey din adamlarının, rahiplerin ve diğerlerinin- bu iğrenç suçlarla gerekli şekilde yüzleşmekte başarısız olması haklı olarak öfke yarattı ve Katolik cemaatinde hala acı ve utanç kaynağı olmayı sürdürüyor. Ben de bu hisleri paylaşıyorum” diye konuşmuştu.

Roma’ya dönüşü öncesi başkent Dublin’de kalabalıklara yaptığı konuşmada Papa’nın af dilemesi, yoğun alkış aldı.

Öte yandan aynı gün Dublin’de Uluslararası Af Örgütü’nün İrlanda şubesi tarafından “Gerçeği savun” (Stand4Truth) protestoları düzenlendi.

 

 

 

Benzer gönderiler