Scroll Top

CHP’nin kazandığı belediyelerde işçi kıyımı başladı

0x0-sendikalar-uc-maymunu-oynuyor-1556259668322

CHP’nin kazandığı il ve ilçe belediyelerindeki işçi kıyımı başladı. Sendikalar ise durumu görmezden geliyor. DİSK telefonlara dahi çıkmazken, KESK, “Bilgim yok.” yanıtını verdi.

CHP’li belediyeler seçimlerden önce kimsenin aşıyla, ekmeğiyle oynanmayacağını söylemişti. Ancak seçimlerin ardından el değiştiren belediyelerde işçi kıyımına başlandı.

Her fırsatta işçilerin ve memurların hakkını savunduğunu iddia eden sendikalar, tepkisiz kalarak yapılanlara bir anlamda destek veriyor. İşçi kıyımı karşısında kafasını kuma gömen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası Başkanı Remzi Çalışkan telefonlara dahi çıkmadı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş başkanı Mehmet Bozgeyik, “İşten çıkarılan belediye işçileri ve görev yeri değiştirilen memurlar konusunda görüşleriniz nedir?” sorusuna “Olay nerede olmuş. Bir bilgim yok. Önce benim araştırmam lazım. Belki sözleşmesi biten özel şirket çalışanları çıkarılmıştır” dedi. Bozgeyik, çıkarılanların özel şirket elemanı olması durumunda kıyımın doğru olup olmayacağına yönelik sorulara da “Hukuksuz çıkarmalar varsa mülakat yaparım.” yanıtını verdi.

Türk-İş de orta yollu açıklamayla gündemi geçiştirdi. Başkan Ergün Atalay, “Kimse kimseye baskı yapmasın. Herkes özgürce nereye üye olmak istiyorsa olsun. İşçilerin sendika üyeliği nedeniyle işten çıkarılması siyasi bir karar” dedi.

Daha önce alınan bilgilere göre, Bolu’da 97, Adana Ceyhan’da 143 işçinin işine son verildi. Antalya’nın Finike ve Döşemaltı ilçesinde 160 işçinin sürgüne gönderildiği, Edirne Enez’de ise yeri değiştirilen 24 işçinin 4’ünün işten ayrılmak durumunda kaldığı basına yansımıştı.

 

Kaynak: Sabah

Benzer gönderiler