Scroll Top

Türk Askeri 24 Yıl Sonra Yeniden Kosova’da

NATO yetkililerinin açıkladığı üzere Kosova’nın kuzeyindeki KFOR (Kosovo Force, Kosova’da güvenliği sağlamakla görevli NATO önderliğinde çok uluslu bir barış gücü) barış gücü varlığı arttırılıyor.

NATO’nun talebi üzerine Barış Gücü (KFOR) bünyesi altında Kosova’ya gönderilen Türk komandolar, Kosova’ya ulaştı.

Türkiye Savunma Bakanlığı tarafından gönderilen 450 komando ve 20 sivil personelin ilk grubu Kosova’nın güney bölgesinde yer alan, Türk askerinin konuşlu olduğu Prizren’deki Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığı Sultan Murat Kışlası’na yerleşti.

Türkiye takviye askerin yanı sıra karadan bölgeye ekipman sevkiyatı yapacak. Sırp kökenli kadınlar pazar günü olay yerinde protesto düzenledi.

NATO’nun, şiddeti bastırmak için takviye kuvvet talebi üzerine Türk askeri, Kosova’nın kuzeyine ulaştı. Balkan ülkesine ulaşmak üzere ekipman yüklü askeri konvoy Türkiye’den yola çıkacak.

NATO, birlikleri güçlendirmek için bölgeye takviye 700 asker göndereceğini duyurmuştu. KFOR barış gücü, 350’si Türkiye’den olmak üzere halihazırda yaklaşık 3.800 askerden oluşuyor.

Geçen hafta etnik Sırplarla yaşanan şiddetli çatışmalarda 30 uluslararası asker olmak üzere 11 İtalyan ve 19 Macar asker, patlayıcıdan kaynaklı kırıklar ve yanıklar sonucu yaralandı.

Kosova’nın daha çok Sırpların yaşadığı kuzeyinde yeni seçilen Arnavut asıllı belediye başkanlarının göreve başlamasına engel olunması üzerine şiddet olaylar patlak verdi.

Sırp kökenli seçmenler daha önce de oylamayı boykot etmişti.

Çoğu memur ve kamu sektöründe çalışan çok sayıda Sırp kökenli kadın, Kosova’nın kuzeyinde yeni seçilen belediye başkanlarını istifaya çağırdı.

Kadınlar, belediye başkanları ve polis memurlarının binaları ve yakın çevresini terk etmesini ve polis operasyonunda tutuklanan iki Sırp’ın serbest bırakılmasını talep ediyor.

Sırbistan, uluslararası hukuka göre Kosova’yı tanımıyor.

Kosova’nın kuzeyindeki olayların ardından Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nın talebi üzerine bir komando taburu Kosova’ya gönderdiğini açıklamış ve “Kosova’da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talebe istinaden daha önce NATO Kosova Gücüne tahsisli olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Lüleburgaz) bağlı bir komando taburu ihtiyat birliği olarak görevlendirilmiştir. Görevlendirilen birliğimizin 4-5 Haziran 2023’e kadar Kosova’da bulunan Sultan Murat Kışlası’na intikali için gerekli hazırlıklara başlanmıştır” ifadeleri kullanılmıştı.