Türkiye, Malezya ile iş birliğini güçlendirme taahhüdünü yineledi

Diplomatik ilişkilerin 1964 yılında tesis edildiği Malezya ile Türkiye arasında geniş kapsamlı ve yakın ilişkiler mevcut olup ilişkiler, karşılıklı güven duygusu içinde, üst düzey ve teknik ziyaretlerle, dostça bir ortamda gelişimini sürdürmektedir.

İki ülke ilişkilerinin “Stratejik Ortaklık” düzeyine çıkarılmasına ilişkin Ortak Bildiri, 10 Ocak 2014’te Putrajaya’da (Malezya) imzalanmıştır.

Diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50. yıldönümünde tesis edilen söz konusu Stratejik Ortaklığın “Kapsamlı Stratejik Ortaklık” seviyesine yükseltildiği, dönemin Başbakanı İsmail Sabri’nin Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaret vesilesiyle, 7 Temmuz 2022’de ilan edilmiştir

İki ülke başta BM, İslam İşbirliği Teşkilatı ve D-8 olmak üzere, çok taraflı platformlarda işbirliği içindedir.

Malezya Başbakanı Datuk Seri Enver İbrahim, Malezya’nın Türkiye ile çalışmaya devam etme kararlılığını ve iki ülke arasındaki ikili ilişkileri güçlendireceğini yineledi.

Enver, sosyal medyaya yüklediği bir paylaşımla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefonla kendisini aradığını ve iki liderin bayramlaşmaları sırasında konunun gündeme geldiğini belirtti.

Enver, “Malezya-Türkiye ikili ilişkileri, Tunus’taki siyasi krizin gelişimi dahil uluslararası konular ve Sudan’daki huzursuzlukla ilgili son gelişmeler üzerinde duruyoruz. Türkiye’nin şu anda yakında seçimlere hazırlanma sürecinde olduğunun da farkındayım ve Malezya’nın bu ülkeyle çalışmaya devam etme ve iki dost ülke arasındaki ilişkiyi güçlendirme taahhüdünü teyit ediyorum” dedi.

Türkiye-Malezya ilişkilerinde savunma sanayii, özel bir öneme sahip olmayı sürdürmektedir.

Malezya firmaları Türkiye’de havalimanı işletmeciliği (İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı), sağlık ve perakendecilik sektörleri başta olmak üzere önemli yatırımlara sahiptir.

Malezya, savunma sanayii iş birliği bakımından Güneydoğu Asya bölgesinde önemli bir ortak olarak görülmektedir.

Malezya’da sürekli ikamet eden yaklaşık 650 Türk vatandaşı; Türkiye’de ise 300 civarında Malezya vatandaşı bulunmaktadır.

Türkiye mezunu Malezyalıların sayısı 180 olup, 2022-23 döneminde 20 öğrenciye burs imkanı sağlanmıştır.

Halihazırda Türkiye Bursları ile Türkiye’de eğitimine devam eden öğrenci sayısı 54’tür.