Scroll Top

Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi 16 Mart’ta

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile yaptığı ortak basın açıklamasında, bir sonraki Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) zirvesinin 16 Mart’ta yapılacağını bildirdi.

Bakan Çavuşoğlu, “Deprem nedeniyle Antalya Diplomasi Forumunu erteledik ama Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi 16 Mart’ta inşallah gerçekleşecek. Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak’ı da 29 Mart’ta ülkemizde ağırlayacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türk Devletleri Teşkilatı, Türk Devletleri arasında kapsamlı iş birliğini teşvik etmek amacıyla uluslararası bir örgüt olarak 2009 yılında kurulmuştur.

Teşkilatın kurucu üyeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’dir.

Ekim 2019’da Bakü’de gerçekleştirilen 7. Zirve sırasında Özbekistan, Teşkilata tam üye olarak katılmıştır.

Macaristan ise Eylül 2018’de Kırgızistan’ın Cholpon-Ata şehrinde düzenlenen 6. Zirve sırasında, Türkmenistan Kasım 2021’de İstanbul’da düzenlenen 8. Zirvede ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Semerkant’ta düzenlenen 9. Zirve sırasında sırasında gözlemci statüsü kazanmıştır.

Teşkilatın 9.Zirvesi 11 Kasım 2022 tarihinde Özbekistan’ın Semerkant kentinde düzenlendi ve o Zirve sırasında Teşkilat Genel Sekreteri görevine Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev atandı.

 

KAYNAK: Atavatan Türkmenistan