Scroll Top

Türkiye, Rusya-Ukrayna Savaşını bitirmeye kararlı

Kremlin Basın Servisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefon görüşmesi kapsamında Ukrayna’daki durumu ve İstanbul Anlaşmalarının uygulanmasını ele aldığını bildirdi.

Kremlin açıklamasında şu ifadeler yer vardı:

“Rusya Devlet Başkanı’nın kısa süre önce Federal Meclisine yönelttiği açıklamada ortaya konan değerlendirmeler kapsamında Ukrayna’daki durum konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Ukrayna tahılının taşınması ve Rus tarım ürünleriyle gübrenin ihracatına ilişkin İstanbul’da varılan anlaşmaların uygulanması üzerinde de duruldu.”

Enerji alanı dahil ikili iş birliğinin ele alındığı görüşmede Rusya’dan daha fazla enerji taşıyıcılarının temin edilmesi ve Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin inşasının pratik yönleri gibi konular ayrıntılı olarak ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkede meydana gelen depremlerin sonuçlarını giderme sürecine Rusya’nın bulunduğu katkılarından ötürü teşekkür etti.

Tüm bunların üstüne önemli konulardan biri de hala devam eden Rusya-Ukrayna Savaşıydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Türkiye’nin Ukrayna çözümüne katkıda bulunmaya hazır olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Görüşmede Türkiye’deki depremler ve Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin gelişmeler üzerinde duruldu… Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem dolayısıyla Türkiye ile dayanışma gösteren Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’ye teşekkür etti.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Ankara’nın Ukrayna ihtilafı kapsamında ateşkes ve müzakerelere dayalı çözümün inşası ve barışın şekillendirilmesi noktasında ellerinden gelen yapmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukraynalı mevkidaşı Zelenski’ye Ankara’nın Ukrayna’da “ateşkes ve barışın tesisi” temelinde barışa ulaşılması için her türlü katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Sizce Putin, Ukrayna halkının kendini savunma iradesini küçümseyerek aslında yanlış hesap yaptığının farkında mı?” şeklinde bir soru sorulmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cevabı barışı destekler nitelikteydi:

“Hiçbir lider attığı adımdan sonra ‘Ben yanlış yaptım.’ demez. Bunu görmek lazım. Tabii bunu söylerken aynı şeyi Ukrayna için de düşünmek lazım. Acaba Sayın Zelenskiy böyle bir adımı atarken ‘Ben yanlış yaptım.’ diye düşünüyor mu veya düşündü mü? Tabii liderler girdikleri bir yoldan geri dönüşleri çok zor olan insanlardır. Şu anda sadece Polonya’da 3 milyonu aşkın Ukraynalı mülteci var. Avrupa’nın birçok ülkelerine, bize dahi gelen Ukraynalı göçmenler var. Bunların tümünü ele aldığımız zaman, 5 milyona yakın göçmen şu anda Ukrayna’dan çıkmış vaziyette. Tabii bu konuda bir liderin bu işe dayanması, yani 35-36 milyon nüfusu olan Ukrayna’dan bu kadar insanın çıkmış olması kolay bir iş değil. Bir liderin de bunu anlatması kolay bir iş değil. Ama liderler bu konuda kolay kolay pişmanlık duymuyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizce bu işgal, Rusların gerekçelendirebildiği bir işgal miydi?” sorusunu yanıtlarken ise şunları kaydetti:

“İşgallerin hiçbirisinin gerekçesi olmaz. Bir işgal noktasında bunun sebep netice ilişkisinin ne olduğunu en iyi anlatabilecek olan bizden ziyade gerek Sayın Zelenskiy gerekse Sayın Putin’dir. En iyi onlar bunun gerekçelerini bilir. Bu gerekçeleri değerlendirdiğimiz zaman, denge politikalarını gözeten bir ülke olarak Türkiye, burada her iki tarafı da dinlemekten yana. Onun için ısrarla bu liderleri bir araya getirme arzumuz var. Bir araya getirelim, bizzat kendilerinden bunu hep dinleyelim istedim.” diye konuştu.

Görüldüğü gibi Türkiye, Ukrayna-Rusya Savaşında krizin anlaşma yoluyla çözümü için samimi gayret gösteren tek ülke.