Scroll Top

17 Ağustos 1999 depreminin 18. yılında Türkiye kayıplarını anıyor

DEPREM

17 Ağustos 1999’da saat 03.02’de meydana gelen ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden 18 yıl geçti. Kocaeli, Gölcük, Düzce, Sakarya, İstanbul ve Yalova’da büyük can ve mal kaybı ile yıkıma neden olan depremde resmi verilere göre 18 bin 373 kişi hayatını kaybederken on binlerce kişi yaralandı.

Depremde, 35 bin 180 konut, 5 bin 770 iş yeri yıkıldı ya da ağır hasar gördü. 40 bin 757 konut, 6 bin 57 iş yeri orta, 45 bin 86 konut ve 6 bin 128 iş yeri de hafif hasarlı olarak kayıtlara geçti.

Depremde kaybedilen canlarla birlikte devletin müdahalede gecikmesi, ortaya çıkan kargaşa hali hafızalardan silinmedi. Devlet, deprem gerçekleştikten üç gün sonra felâket bölgesine varabilmiş ve kriz masası kurulabilmişti. Devlet kurumları bölgeye müdahale edene kadar sivil inisiyatifler kendi kısıtlı imkanlarıyla arama kurtarma faaliyetlerini yürütmüşlerdi. İnsanlar cenazelerini kendi imkanlarıyla enkazdan çıkartmış ve defnetmişti.

Türkiye depremle mücadelede önemli mesafe katetti

Bugün Türkiye, deprem veya diğer afet durumlarında dünyanın herhangi bir noktasına 1999 yılında Kocaeli’ye ulaştığından daha hızlı sürede ulaşıyor. Depremle mücadele stratejileri etkin bir şekilde yürütülüyor.

AFAD başta olmak üzere birçok kurum uluslararası standartların da üstünde faaliyet yeteneğine kavuştu.

Yapıların depreme dayanıklı olması için kentsel dönüşüm başlatıldı. Kamu binaları depreme dayanıklı hale getiriliyor. İstanbul’da 230 okul binası depreme dayanıklı olacak şekilde yeniden yapıldı, 774 okul binası depreme karşı güçlendirildi. Sağlık alanında 3 hastane binası yeniden yapıldı, 7 hastane binasında depreme karşı güçlendirme çalışmaları yapılıyor.

 

Benzer gönderiler