Ekonomik önlemler konkordato ilan eden şirket sayısı hızla düşürdü

752x395-konkordatoya-giren-borclulardan-alacaklara-iliskin-duzenleme-1550139445565

Ekonominin dengelenme sürecine girmesiyle firmaların yaptığı konkordato başvurularında azalma yaşandı.

Geçen yıl yaşanan kur saldırısının ardından konkordato gündem olmuştu. Mali yapılarında bozulma yaşayan ve borçlarını ödemekte zorlanan şirketler konkordato ilan etmeye başlamıştı.

Yılın ilk 3 ayında 787 firma ve 8 milyar liralık kredi paketi konkordatodan çıktı. Geçen yılın ekim ayında 457, kasım ayında 483, aralık ayında da 326 konkordato başvurusu yapılmıştı.

Ocak ayında 167 firma konkordato başvurusu yaparken şubatta 165, martta ise 97 başvuru gerçekleşti. Bu sayı 12 Nisan 2019 tarihi itibariyle de 40 oldu. Yeni konkordato müracaatları geçen yılın son çeyreğine göre üçte iki oranında azaldı.

Bankalarca konkordato ilan eden firmaların kredilerinin yapılandırılması konusunda yürütülen heyet çalışmaları sayesinde yüzlerce firmanın kredileri yapılandırıldı.

2018’in son çeyreğinde 7 büyük banka, konkordatolu firmaların kredi borçlarının yapılandırılması konusunda çalışma başlattı. 2019 başında banka temsilcilerinden oluşan “konkordato heyeti” kuruldu.

Heyet konkordato ilan eden firmalarla görüşerek firmaların borç ödeme niyetlerini araştırdı. Borç ödeme niyetinde olan firmalara mali durumlarına uygun çözüm yolları sunuldu.

Mali zorluk yaşamakla birlikte, süreci suistimal etmeyen, uygun koşullarda borçlarını ödemek niyetinde olan yüzlerce firma ile anlaşma sağlandı.

Birkaç ay içerisinde konkordatodan çıkan firma sayısının bini aşacağı ve yaklaşık 15 milyar liralık kredi paketinin konkordato kapsamından çıkarılmış olacağı öngörülüyor.

Yani firmaların mali durumlarına uygun çözüm paketlerinin bankalarca sunulmasıyla, yeni konkordato müracaatları azalırken, konkordatodan çıkışlar da hızlandı.

Peki, konkordato nedir?

Konkordato, şirketlerin borçlarının yeniden yapılandırılması için başvurdukları hukuki bir yöntem. Mali durumu bozulmuş olan borçlunun, borçlarını belli bir oranda ve vadede ödemesine ilişkin alacaklıları ile yaptığı ve mahkemece onaylanan bir anlaşma niteliği taşıyor.

Benzer gönderiler