ABD sınırında gözaltına alınan mültecilere, akıl almaz tehditler

gozalti-merkezi_2

ABD-Meksika sınırında gözaltına alınan mülteci çocukların ölümleri ve yaşam koşulları gündemde olurken, mültecilere yönelik tehdit, istismar gibi hak ihlallerinin çok daha eskilere dayandığı 35 bin sayfalık belgeler ortaya çıktı.

Arabayla ezme, tutukluyken darp, hatta tecavüz veya cinsel istismarla tehdit gibi ihlaller mevcut. Bunlar, ABD Gümrük ve Sınır Koruması’nın (CBP) mülteci gençler ile çocuklara karşı işlediği suçlardan yalnızca birkaçı.

Bilgi Edinme Hakkı çerçevesinde gözaltında tutulanların maruz bırakıldığı hak ihlallerine ulaşan sivil toplum kuruluşu Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin (ACLU) belirttiğine göre suçlamalar on binlerce sayfa uzunluğunda ve 2009 ila 2014 yılları arasını kapsıyor.

ACLU’dan Mitra Ebadolahi, CBP’nin eleştirilen bugünkü uygulamalarını hatırlatıyor ve “Bu bir gecede olmadı” diyor.

ACLU’nun edindiği belgelerde Guatemala ve Meksika’dan gelenler başta olmak üzere birçok mültecinin tanıklıklarına yer veriliyor.

ABD’de sınırı geçtikten sonra gözaltında tutulan çocuklar ve ailelerin sağlık koşulları uzun süredir tartışma konusu.

‘Denetim merkezi’ adı verilen yerlerde yeterli gıdanın sağlanmadığı, sıvıya ulaşımda zorluk çekildiği ve kimi ihtiyaçların karşılanmadığı belirtiliyor.

Bugüne dek Başkan Donald Trump döneminde gözaltı merkezlerinde onlarca kişi hayatını kaybederken, bu kişilerden yedisi çocuk ve yaşları 2 ila 16 arasında değişiyor.

ACLU’nun raporu ise sınırda mültecilerin maruz kaldığı hak ihlallerinin Barack Obama döneminden beri sürdüğünü, sorunun eskilere dayandığını ve giderek büyüdüğünü ortaya koyuyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın