Scroll Top

Azerbaycan’ın 320 otobüsü BMC’den

Otobüs ihracat BMC Azerbaycan

BMC Azerbaycan’a otobüs ihracatı gerçekleştirecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan’a yaptığı resmi ziyarette Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısının ardından çeşitli alanlarda anlaşmalar imzalandı. Bu anlaşmalardan biri de BMC ile Bakü Nakliyat Ajansı arasında yapıldı. Türkiye’nin ticari araç üreticilerinden BMC, Azerbaycan’a yeni otobüs ihracatı gerçekleştirecek.

AA‘nın haberine göre; yeni otobüs anlaşması kapsamında BMC, 2021 yılında Bakü’ye toplamda 320 sıkıştırılmış doğal gazlı otobüs teslimatını tamamlayacak.

BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk ve BNA Başkanı Vusal Kerimli, Azerbaycan ziyaretleri sırasında “Sağlıklı Gelecek ve Ebedi Kardeşlik” sloganıyla iki ülke kardeşliğine vurgu yaptı ve Karabağ Zaferi’nin anısına barış ve zaferin sembolü zeytin ağaçları dikti.

BMC otobüsler Azerbaycan ulaşımında sorumluluğu üstlendi

Avrupa’nın “En İyi Tasarım Ödülü”nün sahibi olan BMC otobüsleri, ileri teknolojiyle üretilirken hem sürücü hem de yolcular için yüksek güvenlik ve konfor sunuyor. Yüksek manevra kabiliyetiyle şehrin en dar sokaklarında bile rahatça ulaşım imkanı sunan otobüsler, aynı zamanda CNG kullanımıyla çevre dostu ulaşım imkanı sağlıyor. BMC’nin ürettiği otobüsler bir süredir Azerbaycan’ın ulaştırma sektöründe sorumluluklar üstleniyor.

Avrupa’nın ilk elektrikli otobüsleri Türkiye’den

Türkiye otomotiv sanayisi Avrupa’ya ilk elektrikli otobüslerini ihraç etmeye başladı. Kısa sürede ihracatçı firmaların sayısı arttı. Son olarak Karsan’ın ardından Temsa da ihracata hızlı başlangıç yaptı.
Sabancı Holding–PPF Group çatısı altında faaliyet gösteren Temsa, İsveç’e yaptığı ilk elektrikli otobüs ihracatının ardından bu kez de Belçika’ya ihracat gerçekleştirdi.

Türkiye, otobüs üretiminde Avrupa’da birinci

Türkiye, otobüs üretiminde Avrupa’da ilk sırada bulunuyor. Otomotiv Sanayi Derneği verilerine göre, ilk 11 ayda otobüs üretimi 7 bin 270 adet olarak gerçekleşti. Türkiye’de 2020 ilk 9 ayında 88 ülkeye 1 milyar 75 milyon 836 bin dolarlık otobüs, minibüs ve midibüs ihraç etti. En fazla ihracat Fransa, Almanya ve İtalya’ya yapıldı. İhracatçılar, İspanya, Avusturya, Sırbistan, Fas, Belçika, Hırvatistan, İsveç ve Romanya’ya 10’ar milyon doların üzerinde dış satım gerçekleştirdi.

Benzer gönderiler