Dünyaca ünlü iki dev marka Türkiye’de üretime geliyor

Samsung ve Oppo Türkiye'de yatırım yapacak

İki iddialı yatırım Türkiye’de

Türkiye, mobil telefon alanında iki iddialı yatırıma ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Uluslararası iki mobil telefon şirketi Oppo ve Samsung Türkiye’de üretime başlıyor. Türkiye’ye kısa süre önce gelen Çinli şirket Oppo önümüzdeki ay mobil telefon üretimine başlamayı planlıyor. Bloomberg‘ün haberine göre; İstanbul ve Kocaeli’de kurulacak tesisle üretim tamamen Türkiye’de gerçekleşecek ve montaj olmayacak.

Yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırımla üretime başlayacak tesis için yatırım teşvik belgesinin alındığı ve gerekli kuruluş işlemlerinin tamamlandığı kaydedildi. Bazı modellerini Türkiye’de üretmeyi planlayan Oppo’nun başta Avrupa pazarı olmak üzere ihracat yapacağı da belirtildi. 2004’te Çinde Dongguang’da kurulan ve dünya çapında 40 binden fazla çalışanı bulunan Oppo 300 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.

Teşvikler meyvesini verdi

Geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlanan teşvik düzenlemelerinde cep telefonu üretimine ilişkin detaylar da yer almıştı. Cumhurbaşkanlığı kararıyla teşvik mevzuatında değişiklik yapılarak, cep telefonu üretiminde kullanılan aksam ve parçaların, teşvik belgeli yatırımlar kapsamında 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergilerinin ödenmesi şartıyla ithalatının önü açıldı.

Samsung yatırımı Türkiye’de

Türkiye’de üretimi planlayan bir diğer şirket de Samsung.  Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung’un da Türkiye’de üretim planlıyor. Samsung’un ilk etapta üretimi İstanbul’da kurulu bir alt yükleniciyle yapacağı, üretimin montaj ağırlıklı olacağı belirtildi. Dünyaca ünlü teknoloji markası Samsung, 1938’de Kore’de Lee Byung-chul tarafından yalnızca 30 bin wonluk yani 27 dolar sermayeyle kuruldu. Bugün dünyanın ikinci büyük üreticisi olan Samsung Electronics, 2020’nin üçüncü çeyreği için açıkladığı sonuçlarda son 6 yılın en yüksek akıllı telefon kâr payını elde ettiğini duyurdu.

Türkiye’de mobil telefon sayısı 82,9 milyon

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun verilerine göre 2020’de Türkiye’de mobil telefon sayısı 82,9 milyon. Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre 2021’de mobil telefon abonesi sayısı 84 milyona ulaşacak. Bu yıl sonu için 19,4 milyar dolar olarak tahmin edilen bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü pazar büyüklüğünün de 2021 sonunda 20,5 milyar dolar olacağı belirtildi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın