Bulgaristan söylüyor! Türkiye enerjide kilit oyuncu

Putin

Bulgar siyasetçi Rumen Petkov, Güney Akım projesinin gerçekleşmemesi nedeniyle Bulgaristan’ın büyük bir avantajı kaybettiğini, Türkiye’nin ise TürkAkım projesiyle enerji sektöründe kilit oyuncu olduğunu belirtti.

Rus doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayan TürkAkım Doğal Boru Hattı, Bulgaristan’da büyük pişmanlığa neden oldu. Bulgar siyasetçi Rumen Petkov, Türkiye’nin TürkAkım ile üstlendiği kilit pozisyonun, Güney Akım projesiyle Bulgaristan’ın da eline geçtiğini ancak Bulgar hükümetinin bunu değerlendiremediğini belirterek, “Eğer Güney Akım projesi çökmeseydi Bulgaristan bu şansı elde edebilirdi. Proje, mevcut Başbakan Boyko Borisov ve 2014 yılında Avrupa Parlamentosu’na seçilen eski Başbakan Sergey Stanişev yüzünden gerçekleşmedi” dedi.

Çok ciddi kaybımız var

Bulgaristan’ın büyük bir kayıp yaşadığının altını çizen Petkov, “Enerji güzergâhındaki pozisyonumuz bakımından çok ciddi kaybımız var. Bulgaristan transit ülkelerinden biri, Türkiye ise kilit oyuncu konumunda. Ancak her şeye rağmen bu, ülkemizin gaz güvenliğini garanti altına alacak iyi bir çözüm” ifadelerini kullandı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın