Scroll Top

Darbecilerin MKE Genel Müdürü olacaktı Almanya’ya kaçmaya çalıştı

15-temmuz-darbesinin-ihanet-belgeleri-1490808783301

15 Temmuz darbe girişiminin “askeri ataşeler” ayağı kapsamında Kuveyt Askeri Ataşesi Kurmay Albay Mikail Güllü hakkında dava açıldı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Gökçe tarafından Güllü hakkında hazırlanan iddianamede, darbe girişimi sırasında Karargâh Davası sanıklarından cuntacı Tuğgeneral Sinan Sürer’in, “Ataşeler” adlı WhatsApp grubundan, “Arkadaşlar TSK yönetime el koymuştur. Bunu derhal tüm muhataplara iletin.” talimatına gönderdiği, bunun üzerine Güllü’nün de “Anlaşıldı komutanım, Kuveyt.” diye karşılık verdiği belirtildi.

FETÖ yöneticileri ile HTS bağlantısı olduğu belirlenen Güllü’nün, darbe girişiminin başarısızlığa uğramasından sonra kaçmak için harekete geçtiği de ifade edildi.

İddianameye konulan tanık Halit Şahin’in ifadesinde, şüpheli Güllü’nün kaçışı şöyle anlatıldı: “Cumartesi günü saat 18.40 sıralarında Kuveyt Büyükelçisinin şoförü Ahmet Zambak beni aradı. Askeri Ataşe Güllü’nün 3 valizle elçilikten ayrıldığını ve sosyal medyada yayımlanan habere göre Güllü’nün darbeciler tarafından MKE Genel Müdürü olarak yazıldığını söyledi. Bunun üzerin Başbakanlık Personeli Ayhan Bakar’a durumu anlatıp haberi gösterdim. Güllü’nün, saat 21.25’te Hollanda Havayollarına ait uçakla Suudi Arabistan’ın Daman kenti bağlantılı seferi ile Amsterdam’a gitmek için bilet aldığı belirlendi. Güllü, Suudi Arabistan resmi makamları tarafından Türkiye’ye teslim edildi.”

Almanya’ya kaçacağını itiraf etti

FETÖ ile bağlantısını kabul etmeyen şüpheli Güllü ise “Sabah internete bakarken MKE Genel Müdürü olarak atandığımı gördüm. Kendimi bu şartlarda ifade etmemin mümkün olmadığını düşündüm. Bu nedenle Almanya’ya gitmeyi planladım. Birileri bana sempati duyup yazmış olabilir. MKE Genel Müdürlüğüne atasalar dahi gitmeyecektim. Bana hiçbir getirisi yok.” iddiasında bulundu.

Benzer gönderiler