Scroll Top

Büyümeye devam ediyoruz: ‘Sanayi üretim endeksi’ beklentileri aştı

393745

Türkiye ekonomik kriz bekleyenlere inat büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde OECD Türkiye’nin büyüme tahminini arttırdığını açıklamıştı. Bugün açıklanan ‘Sanayi üretim endeksi’ de beklentilerin üstünde artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekim ayı ‘sanayi üretim endeksi’ rakamlarını açıkladı.  Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 5,2 artış beklentilerine karşın yüzde 7,3 artış kaydetti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 0,7 arttı. Ekonomistler aylık yüzde 0,4 artış öngörüyordu.

Öte yandan arındırılmamış verilere göre sanayi üretimi yıllık yüzde 8,9, aylık yüzde 12,9 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2017 yılı Ekim ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,5, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 7,3 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2017 yılı Ekim ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,2 azalırken imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,3 artış kaydetti. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1,9 azaldı.

Benzer gönderiler