Scroll Top

Jefferies LLC: Türk şirketleri herkesi şaşırttı

Jefferies LLC: Türkiye'deki şirketler ters köşe yaptı

Jefferies LLC: Türk şirketleri ters köşe yaptı

New York merkezli ABD’li bağımsız yatırım bankası Jefferies LLC, Türkiye’deki şirketler ile ilgili önemli bir rapor yayınladı. 10 Ağustos tarihli kurum raporunda, Türk şirketlerinin ekonomik dalgalanmalara rağmen ayakta kalabilme konusunda çok dayanıklı olduklarını belirtti. Türkiye’deki şirketlerin piyasalardaki olumsuz beklentilere, yüksek enlasyona, faiz politikasındaki stratejilerin değişmesine ve azalan rezervlere karşın, yaşanan ekonomik çalkantılara karşı iyi direndikleri ve şokları yönetme konusunda çok iyi durumda oldukları vurgulandı.

Jefferies LLC analiz etti

Jefferies LLC raporda, “Dünyada yükselen enerji maliyetleri ve faiz politikaları doğrultusunda güçlenen dolara rağmen Türkiye’nin hisse senedi piyasası, 2022 yılının başından bu yana, Türkiye ile benzer durumda bulunan gelişen ülkelerin borsalarını dolar bazında geride bıraktı” ifadelerine yer verildi. ABD’nin tanınan stratejistlerinden Sean Darby’nin de aralarında olduğu Jefferies LLC stratejistleri ayrıca, Türkiye’de yakın bir zamanda yeni bir ‘kur stres testi’ yaşanabileceğini de öngördü.

Stratejistler buna rağmen, Türkiye’deki şirketlerin şoklara karşı “hem uyum gösterme hem de sağ kalma” kapasitesine sahip olduklarını ispatladıklarını düşündüklerini belirtti. Stratejist Darby, Türk hisse senetlerinin son beş yılda dolar bazında yatay bir seyir izlemesinin, kendisi dahil ekonominin ödemeler dengesi krizine girmesini bekleyen stratejistleri şaşırttığını vurguladı.

TİM Başkanvekili Çetin Tecdecioğlu, konu ile alakalı “Dünyada resesyon yani durgunluk zilleri çalarken, önümüzdeki bir yılı büyük olasılıkla kapasitemizi küçültüp kârsız bir dönem olarak atlatacağız. Türkiye’deki şirketler, sanayicileriniz bu döneme de hazırlıklı ve atlatabilir vaziyette. Yeter ki, sıklıkla vurguladığımız gibi finansmana rahat erişebilsin” şeklinde açıklama yaptı.

Benzer gönderiler