Kadınlar kooperatifler ile güçleniyor

turkiye-kadin-kooperatifleri

2018’de Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile “Kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi”  kapsamında iş birliği protokolü imzalayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığının 100 Günlük İcraat Programı’nda da bu projenin hedeflerine yer verildiğini açıkladı.

Bakan Selçuk, Selçuk, son iki yılda gerçekleştirdikleri 537 çalıştay, eğitim ve bilgilendirme toplantılarıyla 23 bin 277 kişiye ulaştıklarını ve 181 kadın kooperatiflerini ziyaret ettiklerini aktardı.

Selçuk, “3 bin 500 kooperatif kurma/ortağı olma potansiyeli olan kadına kooperatifçilik eğitimi, bin 500 kooperatif ortağı olan kadına kooperatifçilik ve kadının güçlenmesi eğitimi, 3 bin kooperatif ortağı olan erkeğe kadının güçlenmesi eğitimi vermeyi planlıyoruz. Ayrıca, bin kadına yönelik danışman havuzu oluşturmayı ve danışmanlık hizmeti eğitimi vermeyi hedefliyoruz. Bu süreçte danışmanlarımızın kadınlarımıza mihmandarlık yapmasını önemsiyoruz. Danışmanlık hizmeti ile kadın kooperatifçilerin daha etkili ilerleyeceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

2021’de hayata geçirilecek “Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi” ile kadınların iş gücüne katılımını arttırmayı ve kadın kooperatiflerine teşviki arttırmak hedefleniyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın