Özel Haber: İtalyan basını PKK’nın barbarlığına nihayet uyandı

haber

Roma Büyükelçimiz Murat Salim Esenli‘nin İtalyan gazetesi l Messaggero’ya yazdığı ve İtalyan basınının PKK’yı görmezden gelmesini eleştirdiği mektup sonuç verdi: İtalya’da mülkiyeti Katolik Kilisesi’ne ait olan Avvenire, terör örgütü PKK’ya karşı Diyarbakır’da başlayan direnişi haberleştirdi.

İtalyan gazetesinde “Türkiye’de tarihi kırılma” başlığıyla çıkan haber

Kürt anneler, yıllar süren otosansür ve korkudan sonra PKK’ya karşı, bu terör örgütünün pek bilinmeyen ama dramatik bir yanını ifşa etmek üzere meydana iniyor: Reşit olmayan gençleri eğitim kamplarına götürmek ve onları kendi saflarına katmak üzere ekseriyetle zorla ailelerinden almak.

Bu, bilhassa Türkiye’nin güneydoğusunda (Kürt çoğunluklu) yıllardır süregelen bir uygulama: Bu uygulamadan kaçmak isteyen aileler de var ama neredeyse örgütün kontrolü altındaki bir bölgede tehdit ve misilleme korkusuyla bunu yapamıyorlar. Nitekim burada kurallara uymayanlar işini kaybedebiliyor ya da başka türden neticelere maruz kalabiliyor. Protesto aynı zamanda, Parlamentoda yer alan ve pek çok kez örgütle suç ortağı olmakla suçlanan Kürt oluşum Halkların Demokratik Partisine (HDP) de karşı.

Kürt annelerin hareketi, HDP’nin oldukça güçlü olduğu ve sık sık protesto ve saldırılara sahne olan Diyarbakır’dan birkaç gün önce başladı ve hızlı bir şekilde diğer platformların da desteğini çekiyor. 70 farklı sivil toplum kuruluşundan gelen çok sayıda kadın, Diyarbakırlı annelerle birlikte gösteri yapmaya hazır olduklarını duyurmak üzere bir basın toplantısı düzenledi. Yapılan ortak açıklamada şu satırlar okunuyor: “Diyarbakırlı annelerin direnişi tarihe geçecektir. Siyasi ve toplumsal anlamda izole edilme riskiyle karşı karşıya kalan anneler hedeflerine ulaşacak ve başka trajedilerin önüne geçeceklerdir.”

Karadeniz’de bulunan Samsun şehrinde yine STK’lardan gelen bir grup kadın, Diyarbakırlı Kürt annelere yakınlık ifadesi olarak protesto düzenledi. Bu kadınların arasında, PKK tarafından torunu elinden alınmış ve torunu daha sonra Türk polisine karşı düzenlenen bir saldırıda ölmüş bir kadın da vardı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın