“Eskiden olsa senin gibileri gazla zehirlerlerdi”

okulda_irkcilik

Almanya’da bir öğretmenin, Lübnan kökenli bir öğrenciye bütün sınıfın önünde ırkçı hakaretlerde bulunduğu iddia edildi. Sınıftaki öğrenciler, iddiaları doğruluyor. Olayla ilgili incelemeler ise hâlâ sürüyor.

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yer alan Hilden şehrinde bir öğretmenin göçmen bir öğrenciye hakaret ettiği bildirildi. Öğretmenin, bütün sınıfın önünde öğrenciye “Senin burada böyle sırıtmaman gerekiyor, eskiden olsa senin gibileri gazla zehirlerlerdi” dediği belirtildi. Düsseldorf savcılık sözcüsü olayla ilgili incelemenin devam ettiğini açıkladı.

Söz konusu matematik öğretmeninin bu sözleri 2019 yılının Haziran ayında söylediği bildirildi. Annesi Alman, babası Lübnanlı olan öğrencinin ailesi suç duyurusunda bulundu. Bazı sınıf arkadaşları, öğretmenin hakaretlerini teyit etti.

14 yaşındaki öğrenci Karem’in annesi, RTL’nin Punkt 12’ye verdiği röportajda şunları söyledi: “Bence öğretmenin Alman olmayan çocuklara karşı tutumunun hep böyle olduğu açık. O gün sınıftaki bütün öğrenciler oldukça huzursuzdu, benim oğlum da herkes gibi güldü.” Ailesi, Karem’in okulunu değiştirdi ama öğretmen aynı okulda eğitim vermeye devam ediyor.

Okulun sponsoru olan Rhineland’daki bir protestan kilisesi, olayın yaz tatilinden hemen önce gerçekleştiğini belirtti. İlk olarak öğretmen için kilise içi mahkeme de başlatıldı ama ardından süreç durduruldu. Cezai soruşturmanın sonuçlanmasıyla beraber, öğretmenin işine devam edip edemeyeceği kesinleşecek.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın