Scroll Top

“Avrupa’da oluşan ekonomik blokta Türkiye de yer almalı”

İtaly Türkiye

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini, Covid-19’un İtalya ve Türkiye ekonomik ilişkileri üzerindeki etkilerine ilişkin yaptığı açıklamada, salgın sürecinin AB ile Türkiye’nin Gümrük Birliği anlaşmasının revizesine katkıda bulunmasını ümit ettiklerini aktardı.

Manzini, şunları kaydetti:

“AB, ekonomik sınırlarını biraz daha koruma altına almaya teşebbüste, bunu görüyoruz. İşte bu Green Deal komisyonunun kurulması ve benzeri… Bütün bunlar biraz koruyucu önlemler gibi gözüküyor. Biz ise serbest ticaret taraftarıyız. Ticaretin; her zaman zenginlik kaynağı olduğunu, refah seviyesinin yükseltilmesinde aktif, önemli rol oynadığını biliyoruz. O açıdan biz böyle daha koruyucu bir ekonomik blok kuruluyorsa onun parçası olmalıyız, olabiliriz de ve bu Avrupa’nın yararınadır. Bunu gidip Brüksel’e anlatmamız lazım, bu yönde birtakım planlarımız var. İşin siyasi ayağı da var tabi kaçınılmaz olarak ama bizim orada bir rolümüz yok. Gidip Avrupa’ya ‘bu kazan-kazan ilişkisidir. Türkiye’yi bu Avrupa ekonomik blokunun içinde öngörün, planlarınızı ona göre yapın’ diyoruz ve diyeceğiz de.”

İtalya’da Türkiye ile iş birliği içinde 3’üncü pazarlara girme isteği bulunduğunu ifade eden Manzini, “İtalyan şirketleri, bunun önemini görüyorlar. Bilhassa Orta Doğu ve Asya’nın bazı ülkelerinde… Hatta Türkiye’nin Afrika ile geliştirdiği birtakım ilişkiler üzerine onlar da bunun bir parçası olabilir.”

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Manzini, Türkiye’nin uluslararası tedarik zincirinde önemli bir konumda bulunduğunu vurgulayarak, “Daha önemli bir rol oynayabilir, bu muhakkaktır. Çünkü eninde sonunda bu salgın böyle bir şey gösterdi. Bir ülkeye bağlı olmak tehlikelidir ve bu yüzden çeşitlendirmek lazım. Coğrafi konum olarak daha yakın bir ülkeyle çalışmak daha kolay ve emniyetlidir.” diye konuştu.

Türkiye’nin uluslararası tedarik zincirinde önemli bir konumda.

Benzer gönderiler