Scroll Top

Hollanda usulü demokrasi: Darbeye karşı olmak yasak

37938459_303

Hollanda, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in Hollanda ziyaretini hoş karşılamadıklarını açıkladı.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada, Hollanda ve Türkiye arasındaki ilişkilerin mevcut gergin halinden dolayı 15 Temmuz darbe girişimini anmak için ülkedeki Türkler tarafından düzenlenecek etkinliklere herhangi bir Türk hükümet yetkilisinin katılımının istenmediği belirtildi.

Türk Dışişleri Bakanlığı ise karara tepki gösterdi. Bakanlık Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, “15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü vesilesiyle yurtiçinin yanı sıra vatandaşlarımızın yoğun olduğu bazı Avrupa ülkelerinde de anma etkinliklerinin yapılması öngörülmektedir. Hollanda tarafından yapılan beyan, bu ülkede demokrasi anlayışını göstermesi açısından ibret vericidir” dedi.

Hollanda’da Mart ayında yapılan genel seçimlere kısa süre kala, Hollanda Bakanlar Kurulu 16 Nisan referandum oylaması için kampanya düzenlemek isteyen Türk bakanların ülkeye yapacağı ziyaretlere izin verilmeyeceğini duyurmuş ve ardından yaşanan gelişmeler iki ülke arasında gerginliğe yol açmıştı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Hollanda’ya ziyaretinde polis küstahça Türk bakanı karşılamaya gelenlere sert bir biçimde müdahele etmiş, Bakan Kaya polis eskortu eşliğinde ülkeden sınırdışı edilmişti.

Yapılan son açıklamada, bu kararın Mart ayında yaşanan olayların doğal bir sonucu olduğu belirtildi. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nden (UETD) daha önce yapılan açıklamada, 11 Temmuz tarihinde Orpheus Appeldoorn Kongre Merkezi’nde düzenlenecek “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” adlı etkinliğe Tuğrul Türkeş’in de katılacağı bildirilmişti.

Benzer gönderiler