Scroll Top

Cezayir’in Sahra Çölü’ne terk ettiği sığınmacılar yaşam mücadelesi veriyor

tunisian sahara

Kuzey Afrika ülkesi Cezayir’in binlerce kaçak göçmeni Sahra Çölü’nde ‘ölüm yolculuğuna’ terk etmesi tepki çekiyor.

Cezayirli sınır güvenlik güçleri ülkedeki göçmen akımını durdurmak için son 14 ayda aralarında hamile kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere 13 binden fazla sığınmacıyı su ve yiyeceksiz Sahra Çölü’ne terk etti.

Sıcaklığın 48 dereceye kadar çıktığı çölde terk edilenler arasında dayanabilenler komşu ülke Nijer’e ulaşmayı başarıyor.

Halsizlikten düşen veya yolunu kaybedenler ise Birleşmiş Milletlerin kurtarma ekipleri tarafındın tespit edilene kadar günlerce Sahra çölünde hayata tutunmaya çalışıyor. Ancak aralarından bir çoğu tek başına çölde yaşamını yitiriyor.

AP’nin görüştüğü mağdurların neredeyse tamamı, beraber yola çıktıkları insanlardan bir daha haber alamadıklarını dile getirdi.

Ölümcül yolculuktan sağ kurtulan sığınmacılar, Cezayirli güvenlik güçlerinin yakaladığı tüm sığınmacıları kamyonlara toplayıp sınırın ötesindeki ‘Sıfır Noktası’ diye adlandırılan bir yere bıraktığını iddia ediyor. Ayrıca çöle terk edilen insanların telefon ve paralarına el konulduğu ileri sürülüyor. Tepki gösteren göçmenlerin silah zoruyla yürütüldüğü de ifade ediliyor.

Yolculuğu esnasında hamile olan ve yolda bir oğlunu yitiren Liberyalı Janet Kamara, “Onlarca kadın ve erkek cesedi gördüm. Çoğu kimse doğru yolu bilmiyor” şeklinde konuştu.

Henüz 18 yaşındaki Senegal asıllı Aliou Kande ise o zor anları şöyle anlattı: “Belli bir zamandan sonra bazılarımız ilerleyemez hale gelmişti, çok fazla acı çekiyorlardı. Onlar dinlenmek için arkada kaldılar, biz de yolumuza devam ettik ama onları bir daha göremedik.”

Benzer gönderiler