Sebastian Kurz, Müslüman nefretiyle raporda sahtekarlık yapmış

Sebastian-Kurz

Avusturya’nın müstakbel başbakanı Sebastian Kurz’un İslam düşmanlığı başına iş açabilir. İslami kreşlerin kapatılması gerektiğini savunan Dışişleri ve Uyum Bakanı Sebastian Kurz tarafından Viyana Üniversitesi’nde Din Pedagojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Profesör Ednan Aslan’a hazırlatılan ‘İslami Kreşler Raporunun’ bakanlık çalışanları tarafından bazı bölümlerinin değiştirildiği iddia edildi.

Avusturya’nın önemli gazetelerinden Falter, raporun bazı bölümlerinin üzerinde oynanarak, ülkedeki Müslümanların eğitim kurumlarını karalayıcı yönde değişikliklerin yapıldığını öne sürdü. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Florian Klenk, sosyal medya hesabından ‘Kurzleaks’ etiketiyle, uyum bakanlığı çalışanları tarafından İslami Kreşler Raporu’nun müdahale edilerek bazı kısımlarının değiştirildiğini duyurdu. Gazetenin internet sitesinde yayımlanan haberde, iki bakanlık çalışanının raporda yer alan kimi ifadeleri Avusturya Halk Partisi’nin (ÖVP) yeni Başkanı Kurz’un siyasi çıkarları doğrultusunda değiştirdiği ileri sürüldü.

Çalışmayı hazırlayan Aslan’ın da değişikliklerden haberdar olduğu belirtilen haberde, Kurz’un, adı geçen raporda yer alan bilgilerden hareketle Müslümanlara ait kreşlerin kapatılması gerektiği yönünde açıklamalarda bulunduğu belirtildi. Gazete, raporun orijinalini ve daha sonra yapılan değişiklikleri okuyucularıyla paylaşarak, Bakan Kurz’un İslami kreşlere ilişkin kullandığı ifadelerin gerçeklerle örtüşmediğinin altını çizdi.

Raporda yapılan değişiklikleri bazı örneklerle açıklayan gazete, 2016’da yayımlanan raporun orijinal versiyonunda “Ebeveynlerin İslami kreşlerde çocuklarına sevgi dolu, saygılı ve özgür görüşlü olmaları yönünde eğitim verilmesini istedikleri” belirtilirken, bu ifadelerin “Çocuklarımız, toplumun çoğunluğuna ait değerlerden korunmalı” olarak değiştirildiğini aktardı.

Başka bir örnekte ise ailelerin Müslümanlara ait kreşlerde çocuklarına, “Saygı, huzur, çocukların bireysel gelişimi, temizlik, çocukların mutluluğu, sevgi, sıcak kanlılık, emniyet, yasalara saygılı olma gibi değerlerin verilmesini istediği” yönünde görüşleri yer alırken, bakanlık çalışanları tarafından bu ifadeler silinerek “İslami değerler öğretilsin” ibaresinin yazıldığı, İslami değerlerden “şeriat, halife” gibi kavramların anlaşıldığı vurgulandı.
Haberde ayrıca bakanlığın bu çalışma nedeniyle Aslan’a 36 bin euro ödediği, halkın vergilerinden elde edilen gelirin yanlış yollara aktarıldığı kaydedildi.

Bayburtlu Ednan Aslan Kurz’un akıl hocası

Raporu hazırlayan Ednan Aslan, İslamofobi terimini kullanmayı reddederek bütün bir İslam tarihini “şiddet teolojisi” olarak nitelendirmişti. Ednan Aslan FETÖ’nün Fransa’da düzenlediği 2015 yılında düzenlediği etkinliğe katılmıştı. Aslen Bayburtlu olan Ednan Aslan AK Parti ve Müslüman Kardeşler nefretiyle biliniyor.

Konuya ilişkin Kurz ve bakanlık çalışanlarından herhangi bir açıklama yapılmazken, çalışmayı hazırlayan Profesör Aslan ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Çalışmamın noktası, virgülüne kadar arkasındayım” dedi.

Ülkede paralel kültür oluşumunda İslami kreşlerin önemli bir rol oynadığını ileri süren Kurz, 2016 yılında akademisyen Aslan’a konuya ilişkin bir çalışma yaptırmış, burada yer alan bilgiler doğrultusunda Müslümanlara ait eğitim kurumlarının kapatılması gerektiğini savunmuştu.

Öte yandan Viyana Üniversitesinin internet sayfasında bulunan ‘İslami Kreşler Raporunun’ kaldırıldığı ve rapora online olarak ulaşılamadığı öğrenildi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın