Rus uzmanlar endişeli: “Türkiye Moskova üzerinde büyük baskı kuracak”

erdoğan-doğalgaz-karadeniz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karadeniz açıklarında 320 milyar metreküp doğalgaz bulunduğunu açıklaması üzerine Rusya’da da gündem oldu.

Rusya’nın ekonomi analistleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk halkı için müjdelediği doğalgaz bulunmasına dair önemli görüşler bildirdi.

Ulusal Enerji Güvenliği Vakfı Baş Analisti İgor Yuşkov “Mavi Akım ve TürkAkım boru hatlarından Türkiye’nin gaz alımı var. Türkiye’nin bu hatlar üzerinden gaz alımı ilkbahar ve yaz aylarında düşüyor. Türkiye’nin bulduğu doğalgaz nedeniyle bir hattı gözden çıkarabilir. Mavi Akım Gazprom’a ait değil. Botaş’ın da burada hissesi var. Türkler için Mavi Akım’dan gaz alımını durdurmak daha akılcı olacaktır” dedi.

Türkiye’nin bulduğu gazın hatırı sayılabilir oranda büyük bir rezerv olduğunu söyleyen Yuşkov, “2020 Gazprom için Türk pazarındaki en kötü yıl olabilir. Türkiye’nin bulduğu doğalgaz haricinde 2017 ve 2019 yıllarına oranla 2020 yılında Türkiye’ye daha az gaz akışı yapıldı. Türkiye, Rusya’nın Avrupa pazarına gaz akışı sağladığı ülkeler arasında en az gaz alabilen ülke durumuna düşebilir” dedi.

Türkiye’nin bulduğu doğal gaz nedeniyle biten enerji anlaşmalarının yeni görüşmelerinde Türkiye’nin daha güçlü pozisyona geldiğini ifade eden Yuşkov, Libya ve Suriye konularında Rusya ile anlaşmazlıkları olan Türkiye’nin Moskova üzerinde büyük bir baskı kurabileceğine dikkat çekti.

Rusya’nın en büyük petrol şirketlerinden olan RusEnergy şirketinin Petrol ve Gaz araştırma uzmanı Mikhail Krutikhin ise “Türkiye şuanda yıllık 47-48 milyar metreküp gaz tüketiyor. Eğer Türkiye kendi çıkaracağı gazın yanı sıra Azerbaycan ile İran alternatiflerini kullanırsa Rus gazını almadan da yapabilir” diyerek bunun Rusya için büyük sorunlara neden olabileceğini ifade etti.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın