Scroll Top

FETÖ tetikçileri Michael Rubin ve Preet Bharara hakkında yakalama talebi

rubin-bharara

Michael Rubin ile Preet Bharara’nın da aralarında yer aldığı ABD’deki FETÖ tetikçileri hakkında kırmızı bülten çıkarılması talep edildi.

FETÖ ile sivil mücadele platformu TAYDER (Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği), FETÖ’nün 17-25 Aralık darbe girişimini ABD’de yeniden başlatan eski New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara, Amerikan Girişimcilik Enstitüsünün (AEI) uzmanlarından Michael Rubin, Türk Amerikan Birliği Başkanı Faruk Taban, Avrasya Amerikalılar Turkuaz Konseyi Başkanı Kemal Öksüz, Rumi Forum Başkanı Emre Çelik ve Barış Adaları Enstitüsü Başkanı Avukat Zafer Akın hakkında yakalama kararı verilmesine ilişkin talepte bulundu.

Yakalama kararı verilmesi yönündeki talep yazısında şüphelilerin FETÖ’nün 17-25 Aralık yargısal darbesi girişimine katılmaları ve devamında hiç durmaksızın örgütsel eylemlerine devam ettikleri ifade edildi.

Kırmızı bülten çıkarılması talebi

Avukat Burak Bekiroğlu tarafından hazırlanan yakalama talebinin kabul görmesi halinde şüpheliler hakkında kırmızı bülten çıkarılmak üzere kararın bir örneğinin Adalet Bakanlığına tebliğ edilmesi ve kırmızı bülten çıkarılması sürecinde vakit kaybetmemek için ivedilikle Dışişleri Bakanlığına gönderilmek üzere Adalet Bakanlığına difüzyon mesajı yollanması talep edildi.

Yakalama talebi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu tarafından işleme konuldu. Yakalama talebinde şüphelilerin “FETÖ silahlı terör örgütü yöneticiliği veya örgüte üye olmak”, “silahlı terör örgütüne yardım etmek” “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya ve hükümetin görevini kısmen veya tamamen yapmasına engel olmaya teşebbüs etmek” suçlarını işledikleri ifade edildi.

Benzer gönderiler