Scroll Top

Almanya, ABD’de Beyaz Saray dâhil 4 bin kurum ve kuruluşu dinlemiş

White House

Alman Der Spiegel dergisi, Almanya Federal Haber Alma Teşkilatı’nın (BND) 1998-2006 yılları arasında Amerika’da yaklaşık 4 bin kurum ve kuruluşu dinlediğini açıkladı.

Habere göre, Beyaz Saray, ABD Finans Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Hava Kuvvetleri ve ABD Deniz Piyade Kolordusu, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) gibi Amerikan hedeflerinin yanısıra bir çok yabancı diplomatik temsilcilik, Uluslararası Para Fonu (IMF), İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve Uluslararası Af Örgütü de BND tarafından kapsamlı ve sistematik olarak dinlendi.

Konuya ilişkin bilgi ve yorum almak için Der Spiegel’in ulaştığı BND yetkilileri ise yorum yapmaktan kaçındı. Der Spiegel dergisi bu yılın Şubat ve Nisan aylarında yaptığı haberlerde BND’nin Avrupa kıtasında da kapsamlı casusluk faaliyetleri yürüterek, aralarında dünyanın belli başlı medya organları ve Avrupa Birliği kurumları dahil olmak üzere bir çok kişi, kurum ve kuruluşu dinlediğini, izlediğini ortaya çıkarmıştı.

Merkel şimdi ne diyecek

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) aralarında Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de dahil olmak üzere Alman yetkilileri dinlediği ortaya çıkmıştı. Merkel, dönemin ABD Başkanı Barack Obama’ya “Dostlar birbirlerine karşı casusluk yapar mı?” diye tepkisini dile getirmişti.

Benzer gönderiler