“Devlet Tiyatroları Kapatılıyor” Yalanı

2725

CumhuriyetT24 ve Sözcü gazeteleri 703 sayılı KHK ile birlikte Devlet Tiyatroları’nın lağvedildiğini ve kapatıldığını iddia eden bir dizi haber yaptı. Söz konusu haberlerde, 8 Temmuz 2018 tarihinden yayınlanan 703 sayılı KHK’ya göre Devlet Tiyatroları’nın kapatılacağı ileri sürüldü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün 703 sayılı KHK ile ortadan kaldırıldığı ve 70 yıla yakın bir geçmişi olan Devlet Tiyatroları’nın kapatıldığı iddiası, hükümetin sanat düşmanlığının bir yansıması olarak lanse edildi.

Sosyal medyada Devlet Tiyatroları’nın kapatıldığını iddia eden binlerce paylaşım yapıldı. Hükümetin aldığı kararla tiyatroyu yok ettiğini ve bunun düpedüz bağnazlık olduğunu öne süren paylaşımlarda   Devlet Tiyatroları’nın kapatılması bir geleneğin ve devrin sonu olarak nitelendirildi.

8 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanan 703 sayılı KHK incelendiğinde tarihi 1949 yılına dayanan Devlet Tiyatroları’nın ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün kapatıldığı iddialarının doğru olmadığı ortaya çıkıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin resmen yürürlüğe girmesiyle Başbakanlık ve bazı bakanlıklar gibi çeşitli ara kurumların ortadan kalkması sonucu pek çok kamu kurum ve kuruluşunun bağlı olduğu üst kurum da değişiyor. Bağlı bulunduğu üst kurumu değişen kurumlardan biri de Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü. 703 sayılı KHK’nın 68. maddesinde yer alan Devlet Tiyatroları’na ilişkin düzenlemede de Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı’na bağlanıyor.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan söz konusu iddialarla ilgili yaptığı açıklamada “Yeni sisteme geçiş sürecinde Devlet Opera ve Balesi ‘Bağlı Kuruluş’ olması sebebi ile aynı statüdeki diğer kuruluşlar gibi önümüzdeki dönemde yayımlanacak Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile sistemdeki yeni statüleri ile faaliyetlerine aynı şekilde devam edecektir” ifadelerini kullanarak söz konusu iddiaların tamamen yalan olduğunu belirtti.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü de yaptığı açıklamada, tiyatroların kapatılmasının söz konusu olmadığını ve yapılan düzenlenmenin yeni sisteme geçiş için yapıldığını izah eden bir açıklama yayınladı.

 

Doğru Haber Linkleri: Devlet TiyatrolarıResmi Gazete

Yalan Haber Linkleri: T24Cumhuriyet

Benzer gönderiler