Scroll Top

New York Times: Türkiye 5 milyon Suriyeliyi koruyan tek güç

İngiliz yayın kuruluşu New York Times, ‘Korudukları Suriyeliler, zorluklarına rağmen Türklerin orada olmasından memnun’ diyor.

The New York Times Salı günü yaptığı açıklamada, Beşar Esad rejim güçlerinin elindeki milyonlarca Suriyelinin olası katliamını engelleyen tek askerlerin Türkiye olduğunu söyledi. “On yıldır süren Suriye iç savaşının gidişatı hala dünyayı şaşkına çeviriyor. Türkiye, yaklaşık beş milyon yerinden edilmiş ve savunmasız sivili koruyan tek uluslararası güç haline geldi.’

The New York Times’ın İstanbul büro şefi Carlotta Gall tarafından yazılan ve gazetede Türkiye’yi konu alan haberde, “Türkiye, Suriye’ye kuvvet gönderdiğinde çok eleştirilmişti. Ama bugün korudukları Suriyeliler, zorluklarına rağmen Türklerin orada olmasından memnunlar” dedi. ‘Onları koruyan ve Beşar Esad güçlerinin ve Rus müttefiklerinin olası katliamını n arasında duranların yalnızca Türk askerleri’ olduğunu söyledi. Rapor, bir zamanlar Şamlı zengin bir toprak sahibinin Esad’ın savaştan zarar gören ülkeyi yönettiği sürece Türkiye’de kalmak istediğini söylediğini belirtti. ‘Türkiye bize koruma sağlayana kadar köylerimize geri dönmeyeceğiz. Türkler olmadan hayatta kalamayız’ dedi.

Suriye, Esad rejiminin demokrasi yanlısı protestoculara baskı uyguladığı 2011’in başından beri bir iç savaş yaşıyor. BM tahminlerine göre yüz binlerce insan öldürüldü ve 10 milyondan fazla Suriyeli yerinden edildi.

Benzer gönderiler