Norveç Belediyeler Birliği Başkanı’ndan Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesine övgü

Gunn Marit Helgesen

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi  Eş Başkanı Gunn Marit Helgesen, Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesini net bir yönetim ve liderlikle sürdürdüğünü belirtti.

Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, video konferans yöntemiyle Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi Eş Başkanı ve Norveç Belediyeler Birliği Başkanı Helgesen ile görüştü.

Şahin, toplantıda yaptığı konuşmada, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin, insani kalkınma ve çevreyle bütüncül olmadığı zaman nasıl zorluklar yaşandığını tüm dünyanın gördüğünü belirterek Türkiye’de olduğu gibi güçlü bir liderlik ve güçlü bir koordinasyon ile hızlı kararlar almanın önemine dikkati çekti.

Norveç’te yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Helgesen ise Belediyeler Birliği olarak sürece aktif olarak dahil olduklarını, daha hızlı kararlar alınabilmesi için yerel yönetimler yasasında yapılan değişikliklerle çeşitli yetkilerin hükümete geçici olarak devredildiğini aktardı.

Helgesen, şunları kaydetti:

“Hükümetle konuştuğumuz ciddi konular ve destek paket çalışmalarımız var. Norveç’te daha önce görülmedik bir şekilde işsizlik sorunu ortaya çıktı. Bunun maliyetinin karşılanması gerekiyor. Hükümetle iyi bir diyalog içinde olmanın faydalarını gördük. Bu ciddi dayanışmayla bu durumdan olabildiğince kolay çıktık. Türkiye’ye baktığımızda net bir yönetim ve liderlik sürüyor. Norveç’te bizim sürdürdüğümüz sürece oldukça benzediğini görüyorum. Bizde de benzer bir liderlik var.”

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın