S&P: Ticaret savaşı küresel yavaşlamanın temel sebebi

ticaret yarışı modern hayat

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un Baş Ekonomisti ’in Paul Gruenwald, Çin’in yavaşlamasından değil, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşından endişe durulması gerektiğini belirtti.

CNBC’ye konuşan Gruenwald, “Bir süredir Çin’in% 7-8’den% 5.5’e yavaşlamasının, genel olarak sağlıklı bir gelişme olduğunu değerlendiriyoruz.” diyerek, Çin’in iş gücü piyasasının güncel olarak yatay ya da düşüyor olduğunu bu sebeple kişi başına düşen gayrı safi yurtiçi hasıla büyümesinin hala güçlü olduğunu söyledi.

“Aslında, iki ülke arasında gerilen ticaret ipleri küresel büyümenin önünde doğrudan tarifelere göre daha büyük etki yaratıyor. ABD Çin ticaret ilişkilerine yönelik belirsizlik yatırımlara yönelik tampon oluşturuyor. Dünyanın en büyük iki ekonomisinin nereye gittiğini ve yatırım atmosferini kestiremiyorsunuz” şeklinde görüş bildirdi.

Gruenwald, 15 Aralık’ta devreye gireceği önceden bildirilen tarifelerin tüketicileri doğrudan etkileyeceği için politik bir yanı da olacağının ve diğerler tarifelerden ayrıştığının altını çizdi.

Benzer gönderiler