Suriyeli mülteciler İkinci Vatan olarak gördükleri Türkiye’ye katkı sağlıyor

suriyeli mülteci

Türkiye’de sistemli bir şekilde hedef tahtasına konan Suriyeli mültecilerin, hikâyelerini ve ülkemize kazandırdıkları değeri gözler önüne seren bir belgesel yayınlandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın desteğiyle yayınlanan “İkinci Vatan: Türkiye” (Second Home: Turkey) belgeseli, sosyal medya aracılığı ile pompalanan nefretin ne kadar temelsiz olduğunu gösteriyor.

Her birinin ayrı bir değeri var

Suriyeli bir mozaik sanatçısı, öğretmen, telefon tamircisi, profesör kafe işletmecisi ve mühendisin gerçek hikâyesinin anlatıldığı “İkinci Vatan: Türkiye” kalıplaşmış söylemlerin, genellemelerin, dışlayıcı reflekslerin ötesine geçerek, bunların ardındaki gerçek insan hikâyelerine ışık tutuyor ve izleyicilerini ‘vatan’ kavramı üzerine yeniden düşünmeye davet ediyor.

Ben de vergi vermeyelim

Suriye’den gelip bir buçuk yıl sonra bir telefon tamircisi açan Suriyeli mülteci, Türkiye’ye olan bağlılığını şöyle açıklıyor: Şirketi açınca Türk vatandaşları vergi veriyor, benim vergi vermemem doğru olmaz deyip, resmî başvurumu yaptım.  Eşit şartlarda ticaret yapmam gerekiyor.

Üniversitede bölüm kuran profesör ilk mezunlarını verdi

Suriye’de bir üniversitesinin kurucuları arasında yer alan mülteci misafirimiz, Türkiye’ye sığındıktan sonra Gaziantep Üniversitesi bünyesinde Arapça eğitim veren bir bölüm açılmasına öncülük ediyor. 4 yılsonunda hem Suriyeli hem de Türkiyeli öğrencilerden ilk mezunlarını veren bölümden bahsederken bilim adamı kimliğiyle sağladığı destek oldukça mutlu etmiş görünüyor.

“Mademki kalacağız o zaman işe başlamak lazım”

Suriye’deki Esed barbarlığından kaçan iş adamı “buraya gelirken bir ay, iki ay kalır döneriz diye düşünüyorum. Dönüş ihtimali azalınca paketleme işimi burada tekrardan başlattım. Önce küçük bir işletmeydik. Allah’a şükür işlerimiz düzeldi ve artık pek çok ülkeye ihracat yapıyoruz.” diyor sevinçle.

Altun’dan Türkiye’ye katkı yapan muhacirlere teşekkür

Belgesele destek veren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Suriyeli muhacirlerin Türkiye toplumuna değerli katkılarda bulunduğunu belirterek, Türkiye’de hayatını yeniden inşa eden ve farkını ortaya koyan Suriyelileri tebrik ettiğini dile getirdi.

Belgesel 4 dilde yayınlandı

Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde alt yazısı hazırlanan belgesel Lives in Turkey YouTube kanalı üzerinden izleyici ile buluşuyor.

Benzer gönderiler