Türkiye, Çin-ABD ticaret savaşının kazanan ülkesi olacak

2184ca08-8743-11e8-99b0-7de4d17a9c3a_1280x720_144231

Çin’in ABD’den tarım ürünleri ithalatına kısıtlama getirmesi, ABD’nin ise 15 Aralık’a kadar Çin hazır giyim ürünlerine yüzde 10 ilave gümrük vergisini ertelemesine rağmen devam ettirdiği ticaret savaşı Türkiye’ye yarayacak.

Türk ihracatçı firmaları Çin’e tarım, ABD’ye ise hazır giyim ürünü ihracatının artırılabileceğini, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının Türkiye’ye pozitif yansıyacağını belirtti. ABD, dünyanın en büyük hazır giyim ithalatçısı ve 2018’de 103 milyar dolarla dünya hazır giyim ithalatının yüzde 21’ini tek başına gerçekleştirdi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Hadi Karasu, ABD-Çin ticaret savaşları sektörü farklı bir boyuta taşıyacak. Türkiye bu süreçten kârlı çıkabilir. Türkiye’nin tedarik açısından ne kadar avantajlı bir konumda olduğunu ve neden Çin’e alternatif olduğunu İstanbul’a dünyanın farklı ülkelerinden gelecek dev alım gruplarına anlatacağız” dedi. Türk hazır giyim sektörünün en büyük ihracat pazarı Avrupa’daki siyasi iklimin ticareti sıkıntıya sokabileceğini dile getiren Karasu, “Dolayısıyla alternatif pazarlara ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

Çin’in, ABD’den tarım ürünleri alımının geçici olarak durdurulduğu yönündeki açıklaması üzerine ise Türkiye’nin Çin’e tarım ürünleri ihracatı açısından fırsat yarattı. DEİK Türkiye- Çin İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı, ABD ile Çin arasındaki bu gerginliğin Türkiye için bir fırsat olabileceğini söyledi. Turunçgiller başta olmak üzere, Türkiye’de yetişen bütün yaş sebze ve meyveler ile tahıllarda potansiyel olduğunun altını çizen Kolbaşı, Çin’in ABD’den aldığı tarım ürünlerinin büyük bölümünün Türkiye’de üretildiğini vurguladı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın