Scroll Top

Batı her zamankinden fazla Erdoğan’a ihtiyaç duyuyor

ABD merkezli Foreign Policy dergisi “Batı Neden Erdoğan'la Şimdi Barışmalı?” başlıklı bir yazı yayımladı.

Batı neden Erdoğan’la şimdi barışmalı?

ABD merkezli Foreign Policy dergisi “Batı Neden Erdoğan’la Şimdi Barışmalı?” başlıklı bir yazı yayımladı. Yazıda, Türkiye ve Erdoğan’ın önemine vurgu yaptı. Aynı zamanda Erdoğan, “Batı’nın acilen daha iyi ilişkilere ihtiyaç duyduğu kişi” olarak tanımlandı. “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı acımasız, topyekün savaşı, Türkiye’nin jeostratejik satranç tahtasındaki profilini büyük ölçüde yükseltti” ifadelerine yer verildi.

Batı için Türkiye enerjide kilit oyuncu

Ukrayna-Rusya savaşında Türkiye’nin büyük role sahip olduğunun vurgulandığı Foreign Policy haberinde, “Türk silah teslimatları genişletilirse, Ukrayna’nın zafer şansı önemli ölçüde artacaktır. Türk Boğazları üzerinden Karadeniz’e erişimi kontrol eden Erdoğan, şubat ayı sonlarında geçişi savaş gemilerine kritik bir şekilde kapattı” denildi. Batı‘nın Erdoğan’ın endişelerine kulak asmamanın bedelini ödediğinin altı çizildi.

“Batı’nın da Rusya’ya karşı ekonomik savaşta, Türkiye’nin yanında olmasına ihtiyacı var. Tek başına Ankara’nın desteği, Rus mallarının Karadeniz’e giriş çıkışını kısıtlayabilir. Ankara’nın yardımı, Rus parasının akışının kesilmesinde çok önemli.”

Türkiye, Rus ödemelerini serbestçe kabul eden ve Batılı bankacılık yaptırımlarının etkisini azaltan birkaç büyük ülkeden biri.

Ancak en önemlisi Türkiye, Avrupa enerji kaynaklarının yeniden düzenlenmesinde kilit bir oyuncu olacak, özellikle de bir dizi önemli boru hattı üzerinden enerji erişimini kontrol ettiği için.”

Benzer gönderiler