Scroll Top

Savunmada bağımsız ABD’nin örnek gösterdiği ülke: Türkiye

Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı eski yetkilisi Rich Outzen, Türkiye'nin savunmada geldiği noktayı özetledi.

Savunmada öncü olan Türkiye

Türkiye’nin savunmada gerçekleştirdiği başarılar son zamanlarda oldukça gündemde. Türkiye’nin havada, karada ve denizde üretilen milli ve yerli savunma sanayi ürünleri terörle mücadelede ve savaşlarda başarılı rol oynamaya başlarken küresel çapta en yetkili kişilerin de gözünden kaçmıyor.

Savunmada ihtiyaçlarının yüzde 70’ini üretiyor

Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı eski yetkilisi Rich Outzen, Türkiye’nin savunmada geldiği noktayı özetledi. Açıklamasında “Türkiye, Savunma Sanayi konusunda bağımsız olmak istiyor. Biz/ABD ise müşteri arıyoruz ve sistemleri satmak istiyoruz. Bu durum da çelişki oluşturuyor. Bugün Türkiye kendi ihtiyaçlarının yüzde 70’ini üretiyor.” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin ABD’den satın almak istediği savunma sanayi ürünlerinin engellendiğini de açıkladı. “ABD satışlarında kongre rolü var ve biraz sıkıntılı olabiliyor. Türkiye’ye satışlar kongre tarafından engellenebiliyor. Ama durum tamamen ümitsiz değil, bazı konularda hala iş birliği yürütebiliriz.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Türk ortaklarımızla bir dizi ortak çıkarlarımız var. Şu an hala uzak olmasına rağmen F-35 programının tekrar gündeme geleceğini düşünüyorum” açıklamasında bulunmuştu.

Dünya basını da Türkiye’nin savunma başarısını konuşuyor

ABD merkezli medya kuruluşu Forbes yazarlarından Paul Iddon imzalı makalede, “Türkiye’nin İHA’larının büyüyen pazarı: Ucuz ve savaşta test edildi” başlığı kullanılırken, Türkiye’nin Avrupa’ya ilk kez drone ihraç ettiği vurgulandı.

Reuters haber ajansında yer alan bir makalede Türkiye’nin ürettiği İHA’larla elde ettiği jeopolitik güç üzerine bir analiz yapıldı. Türkiye’nin SİHA ve İHA satışlarıyla elde ettiği uluslararası güce değinildi.

Fransız Liberation gazetesi yayınladığı haberde, Bayraktar TB2 SİHA‘ların güvenilir olduğunu ve deneyimli Türk ordusu tarafından kullanıldığını belirtti.

Benzer gönderiler