New York’ta solunum cihazına ihtiyaç duyan hastaların çoğu hayatını kaybetti

koronavirüs-abd

Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayımlanan bir araştırma, New York eyaletinin en büyük sağlık hizmeti sağlayıcısı Northwell Health’te tedavi gören koronavirüs hastalarının yaklaşık yüzde 21’inin, solunum cihazına bağlananların ise yüzde 88’inin öldüğünü ortaya koydu.

Feinstein Tıbbi Araştırma Enstitüsünde görevli Dr. Safiya Richardson ve ekibi, hastanede tedavi gören 5 bin 700 COVID-19 hastasından sonuçları bilinen 2 bin 634 kişiyi inceledi.

Araştırmada, koronavirüs hastalarının yüzde 14’ünün yoğun bakımda, yüzde 3’ünün ise diyaliz makinelerinde tedavi gördüğü vurgulanırken, solunum cihazına bağlananların ise yüzde 88’inin öldüğü ifade edildi.

Ventilasyon cihazları, koronavirüs olduğu gibi akut solunum yetmezliği yaşayan hastalıklarda, akciğer koruyucu ventilasyon tekniklerini otomatik olarak kullanarak, hastanın solunum yükünü en aza indirip en uygun desteği sağlıyor.

Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığı verilere göre, ABD’de 842 bin 621 kişide COVID-19 tespit edilirken, virüs nedeniyle 46 bin 784 kişi hayatını kaybetti.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın