Scroll Top

İsveçli aktivistler, işgalci İsrail’in işkencelerini anlattı

201808israil1

Gazze ablukasını delmeye çalışırken 30 Temmuz’da İsrail tarafından gözaltına alınan İsveçli aktivist Charlie Andreasson ve Divana Levrini ülkelerine dönerken, İsrail’de hücrede işkenceye maruz kaldıklarını söyledi.

Almanya üzerinden İsveç’in başkenti Stockholm’deki Arlanda Havalimanı’na inen iki aktivisti İsveçli Yahudi aktivist Dror Feiller, güllerle karşıladı.

Gazze ablukasını delmek amacıyla 15 Mayıs’ta Norveç ve İsveç’ten dört gemi ile yola çıktıklarını belirten Levrini, ”Gemimiz uluslararası sulardayken İsrail askerlerinin bulunduğu birçok bot gemimize müdahale etti. Biz uluslararası sularda olduğumuzu defalarca bildirmemize rağmen, gemimize binerek müdahaleye devam ettiler.” diye konuştu.

Levrini, gemide aktivistlerin ölebileceğini vurgulayarak, ”Charlie Andreasson’un kafasına, sırtına, boynuna, kollarına, ayaklarına vurdular. Başka bir aktivistin boynu kanadı. Bazı aktivistleri üst kattan alt kata attılar. O kişiler boyunları kırılmadığı için şanslıydı. Biz orada ölebilirdik. Gemide insanlardan biri ölebilirdi. Hücrede işkenceye maruz kaldık.” ifadelerini kullandı.

Hücrede 4 gün boyunca işkenceye maruz kaldıklarının altını çizen Levrini, ”Hücrede uyumamıza izin vermediler. Saatte bir bekçiler iki kez hücremize gelip ayağa kalkmaya zorladı. Sonra kapımıza vurup psikolojik işkence uyguladı. Şu anda psikolojim çok kötü. İlaçlarımı almama izin verilmedi. Gemiyi ele geçirmeye çalıştıklarında da kafama vurmuşlardı. Kaptanımızı da ölümle tehdit ettiler.” dedi.

Andreasson, ölümle tehdit edildiklerini belirterek, ”İsrail askerleri kredi kartı, telefon ve birçok eşyamızı çaldı. Gemimize müdahale ettikten sonra bagajlarımızı toplamamızı söylediler. Birçok eşyamızın olmadığını ve çalındığını İsrail askerlerine ilettik. Onlar da bizi ellerimiz ve ayaklarımızdan kelepçeleyerek gözaltına aldı ve hücreye attı.” şeklinde konuştu.

Filistinliler kadar olmasa da işkenceye maruz kaldıklarını anlatan Andreasson, ”Vücuduma elektrikli tabanca ile müdahale ettiler. Hiçbirimiz ölmedik ama çok sert müdahaleye maruz kaldık.” ifadelerini kullandı.

Yahudi asıllı İsveçli aktivist Feiller, ’11 yıldır Gazze’de yaşayanlar açık hava hapishanesinde hayatlarını sürdürüyor. Ship To Gazza Derneği aktivistleri olarak bu ablukaya son vermek için girişimlerimiz devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Benzer gönderiler