Scroll Top

TMSF kayyumundaki şirketler aktif olarak yüzde 39 büyüdü

kayyum şirketler

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, TMSF kayyumundaki şirketlerin aktif olarak yüzde 39, öz kaynak olarak da yüzde 31 büyüdüğünü belirterek, “Bu şirketlere ‘milletin emaneti’ gözüyle bakıyoruz ve bu şirketlerde bir irtifa kaybı olsun istemiyoruz.” dedi.

Gülal, yönetimi TMSF’de bulunan Aker Grubunun bir alışveriş merkezindeki 39’uncu mağazasının açılışında gazetecilere yaptığı açıklamada, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra FETÖ ile iltisakı tespit edilen şirketlerin TMSF kayyumuna verildiğini ve bugün itibarıyla TMSF kayyumunda yönetilen 830 şirketin bulunduğunu söyledi.

Bu şirketlerin öz kaynak büyüklüğünün 23 milyar 600 milyon, aktif büyüklüğünün 56 milyar 900 milyon seviyesinde olduğunu dile getiren Muhiddin Gülal, istihdam sayısının da 41 bin 267 seviyesinde olduğunu bildirdi.

Şirketleri devralırken temel politikalarının “Bu yapıya aidiyeti ve iltisakı olan kim varsa, hukuk kuralları çerçevesinde en ağır şekilde cezalandırılsın ama şirketleri cezalandıramayız.” olduğunu ifade eden Gülal, “Şirketler milli servet, şirketler katma değer sağlamaya, istihdam yaratmaya devam edecek. Geldiğimiz noktada şirketler aktif olarak yüzde 39 büyüdüler. Öz kaynak olarak da yüzde 31 oranında büyüdüler. Bu şirketlere ‘milletin emaneti’ gözüyle bakıyoruz ve bu şirketlerde bir irtifa kaybı olsun istemiyoruz.” diye konuştu.

TMSF’ye devredilen şirketlerin büyüdüğünü belirten Gülal, firmaların karlarını yükselttiklerini ve istihdamlarını artırdıklarını ifade etti.

Şirketlerin karlılıklarının yüzde 158 artırılarak verimli hale getirildiğini söyleyen Gülal, kendisinin de düzenli olarak Anadolu’daki ve İstanbul’daki şirketleri dolaşarak denetlediğini belirtti.

Benzer gönderiler