Turizmde 2020 yılında yeni rekor bekleniyor

Dünyanın en önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Antalya, ekim ayına güzel bir başlangıç yaptı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün Antalya Havalimanı verilerine göre, ayın 15 gününde kente giden turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışla bir milyona yaklaştı. 1 Ocak-15 Ekim’de ise kente gelen turist sayısı 13 milyon 653 bin kişi oldu.

Geçen yıl aynı dönemde 11 milyon 659 bin 218 yabancı turisti ağırlayan Antalya’nın, bu yılın sonunda 16 milyon turist hedefine ulaşması bekleniyor. 2020 yılı için satışlara başlayan turizm sektörü, gelecek yıldan da son derece umutlu.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, bu yılın turizm sezonu açısından son derece iyi geçtiğini, 2020 yılı için de satışların başladığını söyledi.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca da Ekim ayının çok iyi başladığını, ilk iki hafta rakamlarının turizm sektörü temsilcilerini sevindirdiğini belirtti.

Avrupa ve Rusya başta olmak üzere tüm pazarlardan yolcu gelmeye devam ettiğini söyleyen Atmaca, “Elimizdeki rakamlar en iyi ekim ayını gösteriyor. Sezon uzuyor. Sezonun tüm paydaşları yoğum emek vererek sezonun uzamasını ve fiyatların artmasını sağladık, bu başarımız devam edecek. Son yılların en iyi eylül ayını yaşamıştık, yüzde 100’e varan doluluk oranlarını gördük, ekim ayında da muhteşem rakamlarla ilerliyoruz.” dedi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, Türkiye geneli turizmde de grafiğin yükseldiğini belirtti.

“Bu yılı 50 milyonu aşan bir turist sayısıyla kapatacağız. 5 yıllık planlamamız 75 milyon turist sayısına ulaşmak. Bu da son derece gerçekçi bir rakam. Türkiye bunu yapabilecek güçte. Hem bilgi birikimi hem kapasite hem de sektörün yapısı açısından bunu gerçekleştirebilecek durumdayız. Kamu-özel sektör iş birliği çerçevesinde bu hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz.”

Benzer gönderiler